Людина

Як антидепресанти впливають на мозок людини

У антиутопічному романі «О дивний новий світ» Олдоса Хакслі, написаному в 1931 році, йдеться про таблетки (наркотики) «сома», які змінюють настрій людини і діючть як сучасні антидепресанти. Через два десятиліття після виходу книги вчені почали розробку цих антидепресантів. Але чому ці препарати дійсно ефективні? Який вплив вони роблять на людський мозок?

Как антидепрессанты влияют на мозг человека
Терапевтичний ефект антидепресантів доведений. Але як саме вони працюють?

Як з’явилися антидепресанти

Вперше зв’язок між депресією і функціями мозку було виявлено вченими лише в 1951 році. Група медиків з Нью-Йорка виявила несподівані зміни в настрої та поведінці пацієнтів з туберкульозом після того, як почали давати препарат під назвою іпроніазид. Люди, які страждають сильними болями, раптом ставали щасливими.

Вчені швидко прийшли до розуміння, що між депресією і роботою мозку існує зв’язок, і розробили препарати, що допомагають справлятися зі станом гноблення і апатії. Відтоді мільйони американців «підсіли» на антидепресанти. Наприклад, одним з найпопулярніших, допущених в продаж в 1998 році, є Прозак.

Як працюють антидепресанти

Щоб з’ясувати, який саме вплив ці препарати мають на мозок людини, вчені з Єльського і Манчестерського університетів вирішили дослідити, як антидепресанти змінюють зв’язки між різними ділянками головного мозку. На думку вчених, антидепресанти повинні посилювати зв’язки в області, що відповідає за увагу та емоції, і послаблювати такі в тій області, яка відповідає за клінічну депресію, апатію і «занурення в себе».

Щоб перевірити свою гіпотезу, дослідники провели дослід. Вони переглянули дані МРТ хворих депресією через тиждень після початку прийому антидепресантів. Далі за допомогою машинного навчання були проаналізовані зв’язки всього мозку, а також зв’язки конкретних областей кори і підкіркових структур один з одним.

Дійсно, як тільки пацієнти перший раз приймали антидепресанти з серотоніном, препарат підсилював зв’язок між мережами мозку, що відповідають за увагу. При цьому він послаблював зв’язки між областями пасивної роботи головного мозку. У випадку з плацебо такого ефекту досягти не вдалося. Цікаво, що зміни у зв’язках спостерігалися ще до того, як у пацієнтів покращився настрій.

Как антидепрессанты влияют на мозг человека
Синім показано послаблення зв’язків, червоним — посилення

На думку експертів, раз процеси в головному мозку починають відбуватися до появи терапевтичного ефекту антидепресантів, МРТ може допомогти визначити, чи працює той чи інший препарат для придушення депресії на конкретну людину. У планах учених досліджувати роботу популярних антидепресантів, оскільки саме за допомогою картини зв’язків головного мозку можна дізнатися, чи дійсно вони ефективні.

Десятиліття досліджень показали, що між серотоніном і аутизмом є зв’язок. Близько 10 років тому це привело вчених до випробування антидепресантів, що підвищують рівень серотоніну завдяки блокуванню його поширення в нейронах, в якості можливого лікарства від аутизму. Однак у декількох дослідженнях антидепресанти начебто флуоксетину («Прозак») виявилися неефективними в послабленні проявів аутизму.

Натхнення: hi-news.ru

Кнопка «Наверх»