Наука

Як бактерії в кишечнику можуть вплинути на пам’ять?

За багато років досліджень вчені прийшли до висновку, що на пам’ять впливає безліч чинників — від зайвої ваги до конкретних продуктів. Наприклад, ті, хто регулярно вживає в їжу гострий перець, в кінцевому підсумку захворює деменцією (деградацією пам’яті). Виходить, що перець є однією з причин погіршення пам’яті в старості. Але не тільки їжа, як виявилося, здатна зробити нас більш забудькуватими. Навіть певні бактерії в кишечнику можуть поліпшити пам’ять, а їх недолік, навпаки, сприяє розвитку деменції.

Між кишечником і головним мозком існує сильний зв’язок

До такого висновку прийшли вчені з Національної лабораторії імені Лоуренса в Берклі. Вони провели ряд дослідів на мишах: гризунів випускали в експериментальну камеру, де вони самі вибирали, в якій з двох відсіків ним забігти. В одному відсіку мишей били невеликим розрядом струму, щоб вони запам’ятали, що туди не треба ходити, і згодом вибирали тільки перший відсік.

Як поліпшити пам’ять

Експеримент повторювали кожні кілька днів, тільки одній групі при цьому ще давали корм з лактобацилами. Ці бактерії живуть у кожній людині, зустрічаються у ссавців і складають значну частину мікрофлори кишечника. Вони виробляють молочну кислоту, що перешкоджає зростанню багатьох патогенних бактерій і грибів. Однак у цих бактерій підтвердилося й інше призначення — вони покращують пам’ять.

Через 5 тижнів експерименту дослідники зафіксували, що у мишей, які харчувалися кормом з лактобацилами, пам’ять виявилася кращою, ніж у їх родичів. Якщо звичайні миші, які теж запам’ятали «небезпечний» відсік, забігали туди через півтори хвилини, то гризуни на особливому харчуванні опинялися там тільки через 3,5 хвилини. Щоб зрозуміти, чи дійсно ці бактерії впливають на когнітивні здібності тварин, вчені провели аналізи їх фекалій, плазми крові та головного мозку. З’ясувалося, що аналізи всіх мишей були ідентичні, за винятком однієї речовини — лактату, концентрація якого була вище у тих, хто харчувався особливим кормом.

Лактобактерії здатні не тільки вилікувати кишкові інфекції

Користь лактобактерій

За словами авторів дослідження, у теорії лактобацили можна використовувати і для терапії при порушенні пам’яті у людини. Однак щоб це з’ясувати, потрібно провести додаткові дослідження на людях, що і збираються зробити вчені.

В наш час деякі види лактобацил (вони ж лактобактерії) використовують при виробництві кефіру, молока, сирів та інших молочних продуктів. Лактобактерії беруть участь у процесах засолювання овочів, приготуванні маринадів та інших продуктів. Крім того, штами молочнокислих бактерій використовують у виробництві медичних препаратів — пробіотиків, призначених для відновлення нормальної мікрофлори кишечника і жіночих статевих органів.

Доведено, що препарати лактобактерій покращують обмінні процеси, а їх використання для поліпшення пам’яті може стати ще однією доведеною користю цих бактерій.

Чи означає це, що вживаючи молочні продукти, у людини поліпшується пам’ять? Поки складно говорити напевно, проте користь у таких продуктах в будь-якому випадку є, причому чимала. Людський організм засвоює кальцій, що міститься в молоці і молочних продуктах, простіше, ніж кальцій, який знаходиться в інших продуктах, в тому числі і зелених овочах. Але це не означає, що можна випити склянку кефіру вранці, а ввечері з’їсти багато жирної їжі і випити алкоголь — збалансований раціон харчування часто набагато важливіше вживання якогось одного продукту в їжу.

Зрозуміло, у всьому необхідно знати міру, тому що при зловживанні будь-якими продуктами у будь-якої людини можуть виникнути проблеми зі здоров’ям.

Крім того, кишкові бактерії впливають навіть на те, які риси характеру отримує людина протягом життя. Наприклад, в організмах комунікабельних і енергійних людей раніше вчені знайшли велику кількість бактерій Akkermansia, Lactococcus і Oscillospira. Люди з великою кількістю таких бактерій більш відкриті іншим людям і найчастіше є душею компанії. Так що побільше їмо квашену капусту, банани і цибулю, адже саме там багато таких кишкових бактерій.

Пару років назад біологи з Швеції і США з’ясували, що частина бактерій в нашому організмі здатна виробляти електрику. Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі своєю чергою знайшли відразу кілька кишкових бактерій, що володіють аналогічними особливостями. До них, як з’ясували дослідники, належать лістерії і лактобактерії. Це може допомогти ефективніше боротися з кишковими інфекціями завдяки створенню нових лікарських препаратів.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button