Інтернет

Як ІТ-гіганти перетворилися з рятівників в загрозу

Facebook, Google, Amazon та інші IT-гіганти завжди позиціонували себе як компанії, що змінюють світ в кращу сторону. Але тепер їх системами та інструментами користуються далеко не тільки борці за демократію, пише New York Times.

Втручання Росії в американські вибори, настільки обговорюване в американських ЗМІ, — далеко не єдина область, пов’язана з ІТ-гігантами, яка викликає занепокоєння у західного суспільства. Технологічні компанії набрали величезну силу і щосили використовують свій вплив, причому не завжди на благо суспільства. Amazon контролює те, як люди роблять покупки, Google — як вони здобувають знання, а Facebook — як вони спілкуються. Ці компанії контролюють, хто отримає «цифровий рупор», а хтось назавжди буде позбавлений права голосу.

Деякі ІТ-керівники визнають, що стикаються з проблемами, про які вони й не думали, коли були співробітниками стартапів, які виросли тепер у величезні корпорації. «Не було часу подумати про наслідки всього, що ми зробили», — каже співзасновник Twitter Біз Стоун. Він вважає, що Twitter несправедливо звинувачують у дезінформації або навіть пособництві тероризму. «На кожну погану річ припадає тисяча хороших, однак події іноді дійсно виходять з-під контролю», — говорить він.

Зрозуміло, технології критикують не вперше. Ще в 1995 році в журналі Newsweek вийшла стаття астронома Кліффорда Штолла під назвою «Чому інтернет не стане нірваною», в якій він звинувачував інтернет у поширенні «какофонії». Але в підсумку інтернет трансформував життя людства, а негативні прогнози не виправдалися.

Ще недавно ІТ-гіганти були нейтральними технологічними платформами, які надавали рівний доступ усім, хто хотів висловитися. Однак тепер вони самі формують контент і контролюють те, як він буде поширюватися. Це починає викликати занепокоєння не тільки і навіть не стільки США, скільки в Європі, де Google, наприклад, займає 92% ринку інтернет-пошуку. Втім, його монополія не заважає європейській владі штрафувати корпорацію на $2,7 млрд за зловживання ринковим положенням. У Німеччині вступає в дію закон, згідно з яким на соціальні мережі будуть накладатися величезні штрафи, якщо вони не будуть блокувати виступи користувачів, спрямованих на розпалювання ненависті. А в кабінеті британського прем’єр-міністра Терези Мей заявили, що уряд країни буде тепер розглядати Facebook і Google як ресурси, що створюють контент, а не просто інтернет-платформи.

Подальший розвиток відносин між ІТ-компаніями і державами може відбуватися за кількома сценаріями, говорить Метью Принц, глава компанії Cloudflare, яка в серпні прийняла рішення заблокувати неонацистський ресурс Daily Stormer. На його думку, ІТ-компанії, як раніше газети, можуть почати дотримуватися певних політичних позицій, і користувачі будуть вибирати пошуковик в залежності від того, які політичні цінності виступає його команда.

«Люди починають усвідомлювати, що технології не нейтральні, — говорить він. — І ця війна, як і багато інших, теж почнеться в Європі».

Китайський уряд активно просуває програму впровадження «державної керуючої частки» в ІТ-компаніях. По суті, це націоналізація приватного бізнесу, масштабів якої Китай не бачив з часів «культурної революції» Мао Цзедуна.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»