Людина

Як пошукові системи впливають на пам’ять

Цікаву думку відносно особливостей людської пам’яті висловила Бетсі Спарроу(американський психолог). Вона стверджує, що одночасно із стрімким зростанням популярності пошукових систем міняється наш мозок. Не у фізіологічному плані, а в образі мислення. Ми починаємо все більше і більше покладатися на Інтернет, приблизно так як і на колегу або друга, коли самі щось забуваємо. Тобто ми пам’ятаємо не саму інформацію, а те, де її можна знайти.

Це твердження не є голослівним, Спарроу провела дослідження, яке показало, що людина легко забуває інформацію, якщо знає, що у будь-який момент зможе знайти її в інтернет. І навпаки, якщо знайти її важко, запам’ятовування відбувається значно краще. Тобто інтернет виступає в ролі колективної системи зберігання інформації, причому нам легше зрозуміти, як отримати доступ до необхідної її частини в даний момент, ніж те, як вона влаштована і чим наповнена.

Саме тому нам чудово підійде Slinky – найбільший онлайн-атлас, система прогнозування кліматичних умов і пошукова система. Їхній атлас http://slinky.me/ містить в собі унікальну і корисну інформацію не лише про планету, культуру, історію, але і про точні науки. Величезним досягненням для їхнього продукту є те, що вони співпрацюють з Токійським науковим центром, який використовує їхні дані для створення карт і графіків реального часу

Щоб довести це Спарроу і її колегам довелося провести 4 експерименти. Першій групі добровольців необхідно було відповісти на декілька досить складних питань. Причому в інтернеті можна було знайти відповідь тільки на одне з них. В результаті учасники експерименту відчули серйозні труднощі, адже вони не змогли звично вбити питання в пошуковий рядок і так само швидко отримати відповідь.

Другій групі просто дали список тверджень, які треба було прочитати. Причому, в даному випадку учасників експерименту попередили, що подивитися на список пізніше вони не зможуть. Тоді як першій групі сказали зворотнє. Природно, після перевірки хто як запам’ятав інформацію, друга група показала набагато кращі результати.

У третьому експерименті стояло завдання запам’ятати не лише інформацію, але і способи доступу до неї. Принцип цей же – дається список тверджень, але тільки обмовляється, що деякі з них будуть збережені, інші збережені у визначеному місці і послідовності, а треті видалені. Результат – краще всього запам’ятовуються ті твердження, доступу до яких не буде.

В ході останнього експерименту групі учасників запропонували надрукувати на комп’ютері декілька тверджень і зберегти в п’яти різних теках. Подальшим опитування показало, що люди набагато краще пам’ятали, яке твердження в якій теці шукати, чим їній зміст.

Деякі скажуть, що це погано, але чи так це? Адже не зосереджуючись на запам’ятовуванні конкретних фактів, ми можемо сконцентрувати зусилля на розуміння суті і механізмів, які ними управляють.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Один коментар

  1. Короче, весь ум ы вся память – в розетке. Разрядился гаджет – и вы глухи, глупы, ничего не помните и не знаете.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button