Всесвіт

Як розмножуються інопланетяни?

Інопланетяни існують (принаймні, в науковій фантастиці), але як вони розмножуються? Інформації на цей рахунок вкрай мало, тому нам залишається лише виявити механізми відтворення, які відібрала еволюція … на Землі.
У науковій фантастиці мова часто заходить про штучне розмноження: зазвичай це стосується клонування людей для виробництва органів і євгеніки, тобто відбору ембріонів за заздалегідь встановленим критеріям.

Як розмножуються інопланетяни?

Наукова фантастика зазвичай рідко загострює увагу на статі або розмноженні інопланетян. Деякі твори, тим не менш, розповідають про міжгалактичну любов, викраденнях і насильницьких зв’язках. Як це часто буває, інопланетяни є відображенням наших страхів і потаємних фантазій. Крім того, гібриди людей і прибульців піднімають цікаві запитання в плані класифікації та еволюції видів.

Хоча цикл відтворення деяких інопланетян і був описаний в найдрібніших подробицях (це стосується, наприклад, біологічних циклів і різних стадій розвитку ксеноморфів у фільмі «Чужий»), до більшості науково -фантастичних персонажів це ніяк не відноситься. Навіть якщо прибульці і гуманоидної форми, про їх розмноження (статевим або якимось іншим шляхом) зазвичай не говориться майже нічого.

Нагадаємо, що на Землі стать зовсім не є невід’ємною характеристикою кожного виду: відтворення більшості організмів (бактерії, рослини, гриби, а також плоскі і кільчасті черв’яки) відбувається вегетативним шляхом, тобто простим клітинним поділом з подвоєнням генетичної спадщини хромосом. Такий вид розмноження набагато простіший від статевого: для нього достатньо лише нирки або іншої частини живого організму. Вегетативне розмноження ефективніше і з точки зору кількості потомства. Тим не менше, воно стає перешкодою для генетичного змішування, тому що нащадки, по суті, являють собою клонів первинного організму. Те ж саме відноситься і до партеногенезу: одна самка (найчастіше вона стає королевою) виробляє на світ однакове потомство (самців і самок). Такий тип відтворення існує у деяких рослин, комах і рептилій і в більшості випадків веде до формування складного матріархального суспільства.

Одночасно чоловік і жінка

Будь то партеногенез або вегетативне розмноження, клони все ж з’являються на світ природним шляхом. Коли ж клонування стає штучним, це викликає побоювання відносно того, що в майбутньому його об’єктами можуть стати і люди в євгеничних цілях. Так, в «Зоряних війнах» (Епізод II: Атака клонів) мешканці планети Каміно, які володіють розвиненими біотехнологіями таємно вирощують і готують армію клонів на основі генів найнебезпечнішого мисливця за головами. Трохи пізніше, у фільмі «Острів» описується стерильне підземне співтовариство клонів: їх вирощують як донорів органів для багатіїв, живуть на поверхні.

До того ж, навіть якщо розмноження проходить статевим шляхом, воно зовсім не обов’язково має на увазі наявність двох окремих статей (чоловічої і жіночої), про що свідчать гермафродити, що живуть на Землі: квіткові рослини (чоловічі і жіночі статеві органи, тичинки і маточки, знаходяться в одній квітці), а також сухопутні (равлик) і морські тварини (риба — клоун народжується самцем, а потім стає самкою). Чи не ця рибка послужила джерелом натхнення для роману Джона Варлі «Золотий глобус», в якому генетично модифікований актор за бажанням змінює стать, щоб самому зіграти і Ромео, і Джульєтту? Близький контакт третього ступеня стосується третьої статі в «Сексоморфозі» Айердаля: у цій книзі Емелін, який (яка) може легко міняти свою стать, намагається знайти себе.

Крім того, якщо секс служить не тільки для розмноження, а й для задоволення, деякі письменники зображують самі гарячі сцени між людьми і прибульцями. Філіп Хосе Фармер став одним з першопрохідців «еротичної» наукової фантастики: в «Люблячих» (написана в 1952 році повість була не прийнята видавцями, але в кінцевому підсумку вийшла у вигляді роману в 1961 році) автор описує небезпечний зв’язок чоловіка, який втікає від сформуваної на Землі теократії, і прекрасної інопланетянки (вона людина за формою, але Інсектоїд по суті). Тим самим Фармер використовував секс як зброю соціальної критики в пуританській Америці.

Натхнення: xeon.co.ua

Кнопка «Наверх»
Закрыть