Земля

Ящірка з “зубами-бритвами” переписала історію цілого виду

Вчені вивчили останки ящірки з гострими, як м’ясницький ніж, зубами. Згідно з дослідженням, вона настільки стара, що відсуває походження сучасних ящірок і змій на 35 млн років назад.

Палеонтологи виявили скам’янілі рештки крихітної рептилії з гострими як бритва зубами в сховищі Музею природної історії в Лондоні. Вони були там відтоді, як у 1950-х роках їх виявили в кар’єрі поблизу Брістоля, Англія. Про цю особину вчені майже нічого не знали.

В рамках нового дослідження експерти проаналізували скам’янілість і виявили, що ящірка жила приблизно 202 млн років тому, в кінці тріасового періоду (від 237 млн років до 201 млн років тому). Комп’ютерна томографія (КТ) скам’янілості допомогла дослідникам зрозуміти, що ящірка належить до типу Squamata — найбільшого загону рептилій. До нього входять ящірки, змії та група безногих амфісбенських ящірок.

Вид збоку на череп ящірки і гострі, як бритва, зуби. Кредит зображення: Девід Уайтсайд, Софі Чембі-Троуелл та Майк Бентон / Музей природної історії Великобританії

За словами вчених, викопне досить маленьке, щоб “поміститися на долоні”. У розпорядженні експертів був трисантиметровий череп з щелепою, повною гострих зубів. Через невеликий розмір скам’янілості дослідникам довелося використовувати менш інвазивні методи для вивчення ящірки. Коли знайшли викопне, їх ще не було.

Вчені назвали скам’янілість Cryptovaranoides microlanius, назва виду означає «Маленький м’ясник», а рід — «прихований» і «схожий на ящірку».

Вік C. microlanius переписує походження сучасних ящірок і змій, пишуть вчені. Схоже, лускаті тварини жили на 30 млн років раніше, ніж вважалося раніше. За словами авторів дослідження, відкриття “допомагає доповнити картину” еволюції лусочок.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button