Людина

Упереджене ставлення до старості скорочує життя

Дослідники Єльської школи громадського здоров’я (Yale School of Public Health) провели наймасштабніше на сьогодні дослідження проблеми, яку в суспільстві не заведено обговорювати.

Мова йде про неприйняття старості, літніх людей та їх виключення з соціального життя. Всі ці “вікові забобони” фахівці називають англійським словом “ейджизм” (ageism). Експерти відзначають, що дотепер вплив такого явища було мало вивчено, а його наслідки для здоров’я людей старшого покоління недооцінювалися.

У ході нового великого систематичного огляду дослідники, які працюють під керівництвом професора Беккі Леві (Becca Levy), проаналізували понад 400 наукових праць, в яких взяли участь близько семи мільйонів добровольців. Робота проводилася в рамках нещодавно запущеної Глобальної кампанії ВООЗ по боротьбі з ейджизмом, яку підтримують 194 країни.

Американські експерти розглянули те, як впливає неприйняття старості в суспільстві на основні сторони життя. Виявилося, вікові стереотипи погано позначаються не тільки на рисах особистості літньої людини і його сприйняття себе. Вікова дискримінація представляє реальну небезпеку для здоров’я і загрожує людям похилого віку несприятливими наслідками деяких хронічних хвороб, а також депресіями.

Ба більше, вчені підтвердили, що суспільна ворожість відносно людей похилого віку навіть знижує очікувану тривалість життя літніх людей.

Цікаво, що від упередженого ставлення однаково страждають добровольці солідного віку різноманітних національностей. Фахівці знайшли свідчення того, що ейджизм завдає шкоди здоров’ю громадян щонайменше 45 різних за рівнем розвитку країн.

Так, у культурах з традиційно негативним ставленням до старості (серед них Німеччина, Австралія, Китай) тривалість життя літніх людей в цілому знижена у порівнянні з представниками інших народів. При цьому вираженість ейджизму в суспільстві ніяк не залежить від рівня розвитку країни. Наприклад, у Непалі старих здавна сприймають куди більш прихильно.

Група Леві проаналізувала також доступність для людей похилого віку медичної допомоги, тривалість їх лікування, його адекватність і ефективність в різних країнах світу. На жаль, і тут вік пацієнтів грав з ними злий жарт. У 85% вивчених робіт фахівці знайшли свідчення відмови у медичній допомозі літнім людям. Нерідко через вікової дискримінації обмежувався доступ до деяких медичних послуг, відзначають автори огляду.

В абсолютній більшості наукових статей (92%) повідомлялося також, що поважний вік негативно позначався на рішення лікарів про способи лікування літнього пацієнта. У підсумку медична допомога була недостатньо ефективною. І ця загрозлива тенденція, за словами дослідників, посилюється.

“Небезпечна поширеність ейджизму, яку задокументувала наша команда, свідчить про необхідність розробити заходи подолання цієї проблеми”, – зазначає професор Леві в прес-релізі Єльської школи громадської охорони здоров’я.

Більш докладні висновки американських вчених викладені у виданні PLOS ONE у відкритому доступі.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button