Наука

З’ясувалася роль білкової їжі в довголітті

Австралійські вчені дізналися, яким чином обмеження білка в раціоні впливає на довголіття. Виявляється, справа зовсім не в самих білках.

білок
Image by silviarita from Pixabay

Дослідження опубліковано в журналі eLife. Відомо, що помірні обмеження в їжі позитивно впливають на тривалість життя (це стосується не тільки людини, але і багатьох інших тварин). Доведено, наприклад, що довголіттю сприяє дієта з низьким вмістом білків і високим – вуглеводів. Щоб з’ясувати, як саме це відбувається, фахівці з Університету Монаша (Австралія) провели експерименти на дрозофілах (Drosophila melanogaster) і прийшли до цікавих висновків.

Дотепер передбачалося, що дієта з високим вмістом білка сприяє швидкій передачі ключових поживних речовин – холестерину, необхідного для розмноження (мова йде про ті ж дрозофіли), внаслідок «поїдання» ресурсів власного організму. Це скорочує тривалість життя. Їжа ж з низьким вмістом білка, навпаки, сприяє довголіттю завдяки зниженню відтворення, яке шкодить організму.

Але, як з’ясували вчені, справа не в білку і не в розмноженні. Плодові мушки в експерименті отримували дієту з високим вмістом білка, що призводило до швидкості відтворення, а значить, виснажувало запаси холестерину у самок. Але коли вчені просто додали до того ж раціону додаткові компоненти холестерину, ніякого скорочення тривалості життя не відбулося. Тобто в цих процесах важливий не сам білок, а інші компоненти, які лише побічно залежать від поживних речовин.

Досить додати їх в раціон – і ніякого скорочення життя не відбудеться. Варто пам’ятати, втім, що ці результати поки не можна застосувати до людей, адже дрозофіли мають іншу потребу в холестерині – людський організм виробляє його самостійно. Зате нам аналогічним чином потрібне введення в раціон багатьох вітамінів.

«Наша робота наближає до розуміння механічних основ дієтичних маніпуляцій і процесу старіння. Люди обмежують споживання калорій в надії прожити довге і здорове життя. Дослідження показує, що, можливо, вони не повинні їсти менше їжі, щоб жити довше, – замість цього необхідно збалансоване харчування », – заявляють вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button