Земля

З’ясувалося, як припливи вплинули на еволюцію чотириногих

Міжнародна група вчених виконала чисельне моделювання і дізналася, як морські припливи вплинули на появу костистих риб, а потім – на їх вихід на сушу і появу у них кінцівок.

Тіктаалік – одна з перших істот, що вийшли на сушу

Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the Royal Society A. Відомо, що Місяць не завжди перебував на тій же відстані від Землі, на якому він розташований сьогодні. Так, розрахунки показують, що 400 мільйонів років тому супутник був, ймовірно, на 16 тисяч кілометрів ближче, а значить, створював куди великі припливи і відливи, ніж в наші дні.

Приблизно той же період (силур – девон) в історії Землі – від 420 до 380 мільйонів років тому – досліджували вчені з Бангорського і Оксфордського університетів (Великобританія) і Уппсальского університету (Швеція), ставлять собі питання про те, чи сприяли припливи появі у наших далеких предків кінцівок, коли їх регулярно викидало на мілину.

Треба сказати, гіпотез про те, як риби вийшли на сушу, безліч. Наприклад, гіпотеза заболочування полягає в ідеї про те, що через недостатньо розвинуту систему грибів та інших редуцентів в ранній історії життя на планеті рослини гнили погано і «падали» у водойми. Внаслідок цього з’являлося безліч боліт і озер, в яких було утруднено вільне плавання.

Нове дослідження припускає, що ключовим фактором у процесі виходу риб на сушу могли стати морські припливи. Вчені виконали докладне чисельне моделювання з використанням палеогеографічних реконструкцій континентів з урахуванням припливів і відливів. Результати показують, що приливні коливання перевищували чотири метри в районі, відомому як Південно-Китайський блок. Він вважається місцем походження та різноманітності найбільш ранньої групи костистих риб.

Таким чином, дослідники вважають, що великі припливи могли сприяти як еволюції органів дихання повітрям у риб, які мешкали в збіднених киснем приливних басейнах, так і розвитку у них кінцівок, щоб полегшити пересування в приливних зонах.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button