Аналітика

Заборона на імпорт продовольства: Росія покарала сама себе

foto_cikavosti_08.08.2014-057 серпня російський уряд заборонив поставки широкого переліку продовольчих товарів з США, ЄС, Канади, Австралії та Норвегії терміном на один рік. Торгові війни – далеко не нова тактика Москви, проте цього разу Путін ризикує власною популярністю: основна тяжкість заборони ляже на малозабезпечених росіян. І все ж ембарго – це ще “квіточки” у порівнянні з тим, що Росія могла б зробити, пишуть англомовні ЗМІ.

“Сумна правда санкцій, введених Росією проти Заходу, полягає в тому, що по росіянам вони вдарять куди болючіше, ніж по жителям Заходу”, – йдеться в редакційній статті The New York Times.

“Безсумнівно, багато виробників з цих країн відчують втрату 30 млрд доларів від експорту в Росію, однак загальний ефект на їх великі і диверсифіковані економіки буде незначним. Росія ж, навпаки, приблизно на 40% задовольняє свої потреби в продовольстві за рахунок імпорту, і міністр сільського господарства країни визнав, що санкції можуть привести до різкого зростання інфляції “, – пише NYT.

“Насправді росіяни отримають черговий великий рахунок за самовпевнені спроби свого президента розтоптати Україну і ще сильніше віддаляться від світової економіки, якої потребують для розвитку своєї величезної країни”, – вважає видання.

“Опитування громадської думки говорять, що Путін користується серед росіян величезною популярністю, так що його останній виклик Заходу напевно буде зустрінутий схвально. Однак ситуація може почати мінятися, коли ціни на продукти першої необхідності почнуть рости, а робочі місця в економіці, що скорочує свої темпи – випаровуватися” , – прогнозує The New York Times.

“Нова економічна еліта, яка вже швидкими темпами переводить гроші за кордон, не буде рада зникненню хороших європейських продуктів, що заповнювали російські супермаркети. Багато представників середнього класу вже цікавляться, за що ж вони платять таку високу ціну. Це питання неминуче отримає більше розповсюдження, коли біль відчують росіяни, які стоять на нижчих щаблях економічної драбини “, – підсумовує видання.

“Хоча останній крок Путіна шокував західні столиці, використання сільгосппродукції в якості зброї навряд чи можна назвати новою тактикою Москви, – звертає увагу Financial Times. – Росія вже накладала обмеження на продаж продуктів з Грузії і Молдавії, а недавно заборонила імпорт польських яблук”.

Однак масштаби останнього ембарго набагато більше: Росія – найбільший ринок збуту європейських фруктів і овочів і американського м’яса птиці.

Однак в накладі залишаться не лише постачальники: “Це також торкнеться російських споживачів, оскільки країна залишається великим імпортером продовольства. Навіть при наявних можливостях імпортозаміщення ембарго може в короткостроковій перспективі викликати зростання цін і появу дефіциту. Найсильніше це позначиться на малозабезпечених громадянах Росії, які більшу частину свого доходу витрачають на їжу “.

“Путін ризикує своєю популярністю всередині країни, – наголошується в статті. – Можливості російських ЗМІ виставити падіння рівня життя результатом західній агресії при тому, що заборона ввела сама Москва, можуть виявитися обмеженими”.

“Рішення російського президента ввести санкції з настільки очевидними короткостроковими втратами для російської економіки вказує на більш далекоглядні розрахунки. Путін, схоже, показує, що залежність Росії від Заходу в плані продовольства – це вразливість, з якою не можна миритися в момент загострення геополітичної конкуренції. Це виглядає як повернення до моделі автаркії, що використовували СРСР у часи холодної війни “, – йдеться в публікації.

Глибинна логіка російського ембарго складається з двох компонентів, вважає редактор відділу дипломатії The Times Роджер Бойз: “Перший, просувний націоналістичним оточенням Путіна, полягає в тому, що західні санкції повинні стати поштовхом до економічної самодостатності в усіх галузях”.

Другий компонент викликає більш сильну тривогу: “Ембарго на продовольство – просто” квіточки “у порівнянні з тим, що Росія могла б зробити: перевести свої валютні резерви в Азію або Швейцарію або припинити подачу газу на Україну (а разом з нею і до Європи) “.

“Путін планує продовжувати ескалацію на Україні і очікує нових західних санкцій. Продовольча заборона показує, що він тримає порох сухим, приберігаючи великі відповідні заходи на потім”, – робить висновок Бойз.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button