Екологія

Закислення Світового океану загрожує життю його мешканців

У Бонні проходить щорічна конференція ООН з питань кліматичних змін. До цієї події міжнародна команда у складі 250 науковців з різних країн підготувала брошуру, в якій наводяться результати дослідження Світового океану.


Дослідження океану в рамках програми BIOACID, яка здійснюється в Німеччині, тривали протягом 8 років. Деякі роботи проводилися в лабораторії, інші – в Північному морі, Прибалтиці, в Арктиці і в Папуа-Новій Гвінеї. Основний підсумок на даному етапі – закислення океану загрожує морському життю: підвищення кислотності океанських вод позначиться на житті морських мешканців на всіх ланках харчового ланцюга. Особливо від викидів вуглекислого газу в Світовий океан постраждає молодняк. Приміром, кількість мальків тріски, що виростають до дорослих особин, може скоротитися до чверті від нинішнього рівня, а то і зменшитися в 12 разів, повідомляє ВВС.

Крім того, дослідники ще раз звертають увагу громадськості на те, що зміни океанічного середовища в результаті підвищення рівня кислотності посилюються через глобальне потепління, забруднення навколишнього середовища, експлуатації прибережних зон, інтенсивного рибальства та використання сільськогосподарських добрив. Зростання рівня кислотності океанських вод відзначається тому, що СО2, яке утворяться при спалюванні викопного палива, розчиняється в морській воді, перетворюючись у вугільну кислоту, а це знижує рівень pH води. З початку промислової революції середній рівень рН поверхневих вод океану знизився з 8,2 до 8,1.

Це відповідає тому, що кислотність океану підвищилася на 26%. Підвищена концентрація вуглекислоти у воді, в першу чергу, позначиться на юному поколінню морських мешканців, зокрема, на молодняку атлантичної тріски, блакитних мідій, морських зірок, морських їжаків, блакитних молюсків і морських метеликів.

Як розповіли вчені, на ранній стадії життя організми, як правило, більш схильні до негативного впливу, ніж дорослі. Але навіть якщо підвищення рівня кислотності океанських вод не приносить безпосередньої шкоди певного виду або організму, то цей процес може торкнутися їх побічно в силу змін в середовищі проживання або в харчовому ланцюжку. «Врешті-решт, ці зміни вплинуть на багато чого, що дає нам океан», – завершили дослідники.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button