Головна / Земля / Завіси диму над Індією на фото зі супутника

Завіси диму над Індією на фото зі супутника

Похмуре небо вже стало свого роду осінньою традицією для жителів кількох штатів Північної Індії. Кожен жовтень і листопад, як правило, під час святкування Дівалі, над великими ділянками Індо-Гангської рівнини нависає завіса диму.

У той час як промислове забруднення сприяє задимленню, більша його частина все ж походить від спалювання сільськогосподарських культур, особливо в штатах Пенджаб і Хар’яна, де вирощується рис і пшениця. Зазвичай пік горіння припадає на перший тиждень листопада, коли багато фермерів підпалюють залишенні рисові стебла і солому після збирання врожаю (спалювання стерні).

Спалювання стерні є відносно новим явищем в Північній Індії. Історично склалося так, що фермери збирали врожай і орали поля вручну, обробляючи рослинне сміття назад в ґрунт. Коли механізований збір врожаю (з використанням комбайнів) почав ставати популярним у 1980-х роках, спалювання стало звичайним явищем, оскільки машини залишають стебла висотою в кілька дюймів. Спалювання вважається найшвидшим і найдешевшим способом прибрати сміття і підготуватися до посіву пшениці.

На початку жовтня супутники спостереження Землі почали фіксувати значну кількість пожеж у міста Амрітсар. До кінця місяця на більшій частині штатів Пенджаб і Хар’яна було безліч пожеж. Цей знімок в природних кольорах був отриманий за допомогою інструменту VIIRS на супутнику Suomi NPP 31 жовтня 2018 року. На карті показано місця пожеж, виявлених VIIRS протягом 48 годин з 30 жовтня по 1 листопада.

Завесы дыма над Индией на фото со спутника

Незважаючи на зусилля по припиненню цієї практики, спалювання сільськогосподарських культур з кожним роком стає все більш поширеним явищем. Згідно з дослідженням, проведеним Судіптою Саркаром з Центру космічних польотів Годдарда при NASA, за допомогою даних супутника НАСА Aqua, за період між 2013 і 2017 роками кількість пожеж в Індо-Гангській рівнині зросла на 300 %. За словами Саркара, без дешевих і легких альтернатив у фермерів мало стимулів припиняти спалювання.

Саркар і його колеги виявили, що шкідливі частинки й гази регулярно зміщуються на кілька сотень кілометрів від джерела, іноді досягаючи центру і півдня країни. Широке поширення і використання сільськогосподарського обладнання, яке видаляє стебла і подрібнює залишки, може в кінцевому підсумку зменшити залежність фермерів від спалювання. Але в короткостроковій перспективі мешканці міст з підвітряного боку повинні бути готові до великої кількості диму. Цьогоріч пік горіння припаде на період з 31 жовтня по 6 листопада.