Земля

Земну мантію пронизують таємничі гігантські структури

Приблизно на півдорозі від ваших стоп до центру Землі дві гори з гарячою стислою породою пронизують нутрощі планети — кожна розміром з континент. Ученим практично нічого про них не відомо.

Технічно ці таємничі скупчення каменів називають «великими областями з низькою швидкістю зсуву» (large low-shear-velocity provinces, LLSVPs), оскільки сейсмічні хвилі, які проносяться по Землі, завжди сповільнюються при проходженні через ці структури.

У статті, опублікованій на офіційному сайті новин Американського геофізичного союзу Eos, показано зачаровуюче зображення однієї з вищеописаних аномалій. Вчені їх називають просто краплями.

Геофізики знали про краплі ще з 1970-х, але досі вони не особливо наблизилися до розуміння їх природи.

Земную мантию пронзают таинственные гигантские структуры

«Це одні з найбільших об’єктів усередині Землі, — говорить геолог Зед Лекіч з Мерілендського університету. — Однак, ми майже нічого не знаємо про їх сутність, звідки вони взялися, як довго вони там перебувають і що роблять».

На сьогодні відомо наступне: краплі «починаються» в тисячах кілометрів від земної поверхні, де кам’яниста нижня мантія стикається зі зовнішнім ядром. Одна з крапель розташована під Тихим океаном, інша — під Африкою і частково під Атлантичним океаном. Це масивні структури — приблизно наполовину перетинають мантію, кожна розміром з континент. За словами Дженессм Данкомб з Eos, кожна крапля більше гори Еверест в 100 раз: якби вони знаходилися на поверхні планети, Міжнародній космічній станції довелося б їх облітати.

Щоб краще уявити їх форму і розміри, потрібно поглянути на подану вище 3D-мапу крапель, складену Лекичем і сейсмологом з Кембриджського університету Санні Коттаар. Величезні каскадні структури чимось нагадують гори піску, сполучені гравійними кар’єрами, однак невідомо, яка їх щільність щодо мантії, — вчені поки не прийшли до єдиної думки.

Не менш таємниче і те, як ці краплі впливають на такі геологічні функції, як тектоніка плит і вулканізм. Одна з найновіших карт цих структур, представлених Марією Цехмістренко на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзу в 2018 році, передбачає, що верхівки крапель можуть розгалужуватися на струмені гарячого матеріалу, дотичні з гарячими вулканічними точками прямо під поверхнею Землі. Що це означає? Поки ніхто не знає. Може знадобитися не одне десятиліття, щоб вдалося розгадати таємницю цих об’єктів, які знаходяться біля нас.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button