Головна / Земля / Земну мантію пронизують таємничі гігантські структури

Земну мантію пронизують таємничі гігантські структури

Приблизно на півдорозі від ваших стоп до центру Землі дві гори з гарячою стислою породою пронизують нутрощі планети — кожна розміром з континент. Ученим практично нічого про них не відомо.

Технічно ці таємничі скупчення каменів називають «великими областями з низькою швидкістю зсуву» (large low-shear-velocity provinces, LLSVPs), оскільки сейсмічні хвилі, які проносяться по Землі, завжди сповільнюються при проходженні через ці структури.

У статті, опублікованій на офіційному сайті новин Американського геофізичного союзу Eos, показано зачаровуюче зображення однієї з вищеописаних аномалій. Вчені їх називають просто краплями.

Геофізики знали про краплі ще з 1970-х, але досі вони не особливо наблизилися до розуміння їх природи.

Земную мантию пронзают таинственные гигантские структуры

«Це одні з найбільших об’єктів усередині Землі, — говорить геолог Зед Лекіч з Мерілендського університету. — Однак, ми майже нічого не знаємо про їх сутність, звідки вони взялися, як довго вони там перебувають і що роблять».

На сьогодні відомо наступне: краплі «починаються» в тисячах кілометрів від земної поверхні, де кам’яниста нижня мантія стикається зі зовнішнім ядром. Одна з крапель розташована під Тихим океаном, інша — під Африкою і частково під Атлантичним океаном. Це масивні структури — приблизно наполовину перетинають мантію, кожна розміром з континент. За словами Дженессм Данкомб з Eos, кожна крапля більше гори Еверест в 100 раз: якби вони знаходилися на поверхні планети, Міжнародній космічній станції довелося б їх облітати.

Щоб краще уявити їх форму і розміри, потрібно поглянути на подану вище 3D-мапу крапель, складену Лекичем і сейсмологом з Кембриджського університету Санні Коттаар. Величезні каскадні структури чимось нагадують гори піску, сполучені гравійними кар’єрами, однак невідомо, яка їх щільність щодо мантії, — вчені поки не прийшли до єдиної думки.

Не менш таємниче і те, як ці краплі впливають на такі геологічні функції, як тектоніка плит і вулканізм. Одна з найновіших карт цих структур, представлених Марією Цехмістренко на щорічній зустрічі Американського геофізичного союзу в 2018 році, передбачає, що верхівки крапель можуть розгалужуватися на струмені гарячого матеріалу, дотичні з гарячими вулканічними точками прямо під поверхнею Землі. Що це означає? Поки ніхто не знає. Може знадобитися не одне десятиліття, щоб вдалося розгадати таємницю цих об’єктів, які знаходяться біля нас.