Земля

Вікінги жили в Скандинавії вже 10 тисяч років тому

Шведські і американські археологи і біологи з’ясували, що Близький Схід був не єдиним центром цивілізації в середині кам’яного віку, 10 тисяч років тому – в цей же час перші “вікінги” почали жити в постійних селищах в Скандинавії завдяки вмінню “квасити” рибу.

b0327561a502fec60b90848204e219f1

Археологи відкрили на півдні Швеції незвичайний “холодильник”, рештки риби в якому розповіли вченим про те, що перші “осілі” вікінги жили на півночі Європи вже 10 тисяч років тому, йдеться в статті, опублікованій в Journal of Archaeological Science.

“Це відкриття свідчить про існування іншої тимчасової лінії розвитку людства, яка йшла паралельно розвитку фермерства в Леванті і на Близькому Сході. Жителі півночі Європи в цей час теж перейшли до життя в постійних селищах, використовуючи ресурси моря і озер для того, щоб добувати собі їжу на постійній основі “, – заявив Адам Боетіус (Adam Boethius) з університету Лунда (Швеція).

Боетіус і його колеги проводили розкопки на березі озера ваги на південному заході Швеції, де в далекому минулому розташовувалося кілька стоянок древніх людей, перших жителів Європи, які потрапили до Скандинавії після відступу льодовиків. Зараз влада Швеції будує дорогу через цю ділянку місцевості, і вчені провели розкопки перед будівництвом для збереження пам’яті про життя стародавніх людей тут.

Читайте також: 

Це місце майбутні скандинави часто відвідували з тієї причини, що воно знаходилося неподалік від трьох різних джерел їжі – широколистяних лісів, багатих горіхами, вод самого озера, де водилася риба, і вод Балтійського моря, розташованого всього в 2 кілометрах від стоянки.

Тут автори статті виявили вкрай незвичайний артефакт – гігантську яму, в якій вони знайшли сотні тисяч скелетів риб. Загальна маса дарів моря, за найскромнішими оцінками, наближалася до позначки в 60 тонн, чого повинно було бути досить для того, щоб годувати невелике плем’я людей протягом цілого сезону.

“Це відкриття було дійсно дуже дивним, і навіть до виявлення ями ми знали, що це місце було чимось особливим для древніх людей, за кількістю скелетів риб, які були розкидані навколо неї. Коли ми її відкопали, у нас і гадки не було , що це, тому ми “евакуювали” рештки в лабораторію “, – продовжує вчений.

За його словами, вилучення всіх скелетів риб зажадало п’яти місяців безперервної роботи команди з 16 археологів. Аналіз цих рештків розкрив сутність ями: за своєю суттю, вона була мезолітичних аналогом сучасних холодильників – в ній зберігалася і готувалася так звана “квашена” риба, захищена від впливу бактерій кислим розсолом. Подібна риба, Сюрстремінг, є одним з національних продуктів в Швеції сьогодні.

Еврика!
Відкриття подібного “холодильника”, яке говорить про те, що стародавні скандинави НЕ кочували з місця на місце, як вважали раніше антропологи, а вели осілий спосіб життя, стало великою несподіванкою для вчених.

Раніше антропологи вважали, що землеробство і тваринництво були головними, якщо не єдиними факторами, які змусили людство перейти від кочового життя до проживання в постійних поселеннях і розвитку цивілізації. Існування подібних “холодильників” в Скандинавії, робота яких вимагала постійного і тривалого зосередження зусиль десятків людей, говорить про те, що на Землі в мезоліті існувало як мінімум два вогнища цивілізацій, підсумовують автори статті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button