Головна / Людина / Зміна клімату може збільшити число дітей з вродженим пороком серця

Зміна клімату може збільшити число дітей з вродженим пороком серця

Підвищення температури, викликане глобальною зміною клімату, може збільшити кількість дітей з вродженими вадами серця (ВВС) у США протягом наступних 20 років і призведе до семи тисяч додаткових випадків протягом 11 років у деяких регіонах.

До таких висновків прийшли співробітники Університету штату Нью-Йорк в Олбані, результати дослідження доступні в Journal of the American Heart Association.

«Наші результати підкреслюють тривожний вплив зміни клімату на здоров’я людини і підкреслюють необхідність заходів для подолання очікуваного росту в складних умовах, які часто вимагають довічного догляду і подальшого спостереження. Лікарі повинні консультувати вагітних жінок та тих, хто планує завагітніти, про те, що важливо уникати сильної спеки, особливо через три-вісім тижнів після зачаття — це критичний період вагітності», — говорить старший автор дослідження, доктор медичних наук Шао Лін (Shao Lin).

Згідно з даними Центру по контролю і профілактиці захворювань, від вродженої вади серця щорічно страждають близько 40 тисяч новонароджених.

У той час як попередні дослідження виявили зв’язок між впливом тепла на організм матері і ризиком розвитку вад серця у дітей, точні механізми цього процесу залишаються неясними. Дослідження на тваринах показують, що висока температура може викликати загибель клітин плоду або перешкодити деяким чутливим до тепла білкам, які відіграють важливу роль у розвитку плода. Оцінка, до якої прийшли американські вчені, заснована на прогнозах числа народжень у період між 2025 і 2035 роками в Сполучених Штатах і очікуваного зростання середнього теплового впливу на організми матерів в різних регіонах в результаті глобальної зміни клімату. Найбільший відсоток збільшення кількості новонароджених з ВПС буде спостерігатися на Середньому Заході, північному сході та півдні країни.

У своїй роботі дослідники використовували прогнози зміни клімату, отримані від NASA, змоделювавши зміни максимальних добових температур за географічними регіонами, а потім розрахували очікуваний вплив тепла на матерів навесні і влітку. Для кожної вагітності та регіону вони визначили три показники дії:

  • надмірно велика кількість спекотних днів (EHD — дні, коли температура перевищувала звичайні показники температури на 90 і 95 відсотків);
  • частота екстремальних теплових подій (EHE — число випадків, коли принаймні EHD90 і EHD95 тривали три і два дні підряд відповідно);
  • тривалість EHE.

Щоб отримати параметр для прогнозів випадків вродженої вади серця, дослідники використовували дані з попередньої роботи, проведеної під керівництвом Лін, яка оцінює ризик вроджених вад серця на основі впливу тепла, на матерів при пологах, що відбуваються між 1997 і 2007 роками. Потім дослідники об’єднали ці показники з випадками ВПС, виявленими протягом базового періоду і на основі цього спрогнозували зростання впливу тепла на організм матерів у період між 2025 і 2035 роками.

«Хоча це дослідження поки лише попереднє, для жінок в перші тижні вагітності було б розумно уникати екстремальних температур, аналогічні рекомендації даються людям з серцево-судинними та легеневими захворюваннями під час серцевих нападів», — попереджає Лін.