Екологія

Під антарктичним льодовиком виявили величезні порожнечі

Протягом багатьох років вчені підозрювали, що величезний льодовик Туейтса практично ніяк не прикріплений до корінної породи під ним. Також була думка, що він тане — якщо це дійсно так, рівень світового океану може піднятися на небезпечну висоту і стати причиною серйозних потопів. Щоб підтвердити свої здогадки, в рамках операції IceBridge вчені вивчили нижчі шари льоду за допомогою вертольотів зі спеціальними радарами. Їх припущення виявилися вірними.

З’ясувалося, що під величезним льодовиком є порожнина з великим об’ємом талої води — при висоті 300 метрів її площа дорівнює 40 квадратних кілометрів. Дослідники вважають, що вона утворилася в результаті танення 14 мільярдів тонн льоду. Примітно, що це відбулося досить швидко, на протязі всього лише 3 років.

Протягом багатьох років ми підозрювали, що льодовик Туейтса не був тісно прив’язаний до корінної породи під ним. Завдяки новому поколінню супутників ми нарешті можемо побачити деталі, — пояснив Ерік Рігно, один з керівників дослідження.

Вважається, що танення відбулося за наявності теплих течій під льодовиком. Процес здається незворотнім, оскільки чим більше стає порожнин, тим більше льоду піддається таненню. Таких порожнин під льодовиком Туейтса може бути кілька, тому вчені побоюються, що вони стануть причиною танення інших прилеглих крижаних масивів. При таненні льодовика Туейтса рівень світового океану підніметься на цілих 65 сантиметрів, а якщо до нього приєднаються і інші крижані масиви, рівень підніметься в кілька разів вище.

Вчені також хвилює те, що льодовик щорічно пересувається на 800-2000 метрів. Така поведінка не відповідає їх уявленням про розвиток світового океану, тому вони мають намір ретельно вивчити його причини. На даний момент на льодовик Туейтса впираються інші льодовики, і якщо він зникне, вони почнуть сповзати в океан.

Кнопка «Наверх»
Закрыть