Людина

Звички можна змінити, дотримуючись трьох простих правил

Звички, які ми створюємо протягом усього життя, займають багато місця в нашій повсякденній діяльності. Вони виникають автоматично, і ми не завжди знаємо про те, що вони є частиною нашої поведінки. Дослідження показують: близько 40% людей кожен день роблять майже одне і те ж. Звички формуються з допомогою асоціативного навчання. Знаходячи моделі поведінки, які дозволяють нам досягти мети, ми повторюємо їх, тому що вони працюють. При стабільному повторення утворюється асоціативний зв’язок.

foto_cikavosti_17.08.2014-06

Коли щось відбувається в перший раз, активуються асоціативні базальні ганглії. Вони включають префронтальну кору і підтримують активність робочої пам’яті, що дозволяє приймати рішення. Як тільки поведінка повторюється в тому ж контексті, інформація в мозку змінюється. Вона зміщується в сенсомоторну систему, яка підтримує асоціативні уявлення про сигналі та відповіді, але не зберігає інформацію про мету та результат. Цей зсув допомагає пояснити, чому звички стають стійкими.

Читайте також: Корисні звички можуть принести більше шкоди, ніж користі?

Коли ми діємо, виходячи з намірів, то використовуємо способи, які відповідають бажаному результату. Як правило, ми усвідомлюємо свої наміри. Вони змінюються дуже швидко, тому що ми можемо приймати свідомі рішення про те, що хочемо зробити в майбутньому. Ці рішення часто відрізняються від наших минулих бажань. Звички ж в основному лежать у сфері несвідомого. Ми не можемо їх відстежити або зрозуміти, навіщо так робимо. Звички повільно змінюються шляхом багаторазового повторення.

В одному з досліджень учасників попросили оцінити смак попкорну. Як і очікувалося, свіжий попкорн виявився краще залежалого. Коли добровольцям дали попкорн в кінотеатрі, люди за звичкою їсти попкорн, при перегляді фільму з’їли стільки ж старого попкорну, скільки і учасники, яким дали свіжий попкорн. Людям зручно перебувати під владою звичок. 40% часу ми не думаємо про те, що робимо. Це допомагає зосередитися на інших речах. Сила волі – обмежений ресурс. Коли він закінчується, ми повертаємося до звичок.

Соціальна реклама, освітні програми та семінари спрямовані на зміну звичок. Вчені задалися питанням, наскільки вони ефективні. Виявилось, вони сильно підвищують мотивацію і бажання. Людям здається: вони хочуть і можуть змінитися, але це не так вже й просто. Дослідники вивчали, чи змінюється поведінка людей при отриманні нової інформації. Учасники дивилися соціальну рекламу про те, як важливо вживати 5 порцій фруктів і овочів щодня. 35% опитаних відповіли, що повинні з’їдати 5 фруктів і овочів у день. Виходячи з цього результату, можна було припустити, що така реклама ефективна. Проте лише 11% респондентів використали дану пораду. Так, рекламний ролик змінив наміри багатьох людей, але не зміг вплинути на їх звичну поведінку.

Читайте також: Які хороші звички приносять шкоду, а які — користь?

За словами вчених, змінити звички можна, якщо слідувати трьом основним принципам. По-перше, потрібно позбутися від старих асоціативних зв’язків і звільнити місце для нових прагнень. Наприклад, якщо метою є втрата ваги і здорове харчування, можна переставити нездорову їжу на верхню полицю холодильника або в його задню частину, щоб зробити її менш доступною. Другий принцип полягає в повторенні. Згідно з дослідженнями, зміна поведінки може зайняти від 15 до 254 днів. Неможливо передбачити, наскільки швидко це відбудеться. Нарешті, контекст, в якому відбувається повторення, повинен бути стабільним. Однf дія повинна обов’язково завжди слідувати за іншим. Якщо весь час міняти їх місцями, буде набагато складніше сформувати нову звичку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button