Здоров'я

Звідки береться любов – погляд антрополога

Ми не перші, хто задає це запитання. Коли найчастіше від кохання народжуються діти? Чи Правда, що чоловіки і жінки відчувають любов по-різному? Чому люди можуть проявляти сексуальну активність цілий рік, а не так, як тварини в природі, в певні періоди?

З давніх часів різні питання, пов’язані з коханням, розбурхували уми людей. Напевно, з тих пір, як люди зрозуміли, звідки беруться діти. Тільки розуміння в цьому сенсі – теж категорія відносна. Наприклад, деякі австралійські племена ще до недавнього часу категорично заперечували зв’язок між статевим актом і народженням, запевняючи, що настання вагітності цілком залежить від небесних духів. Хоча, втім, думка про те, що поява дітей, крім наукового пояснення процесу, є даром Небес, ніхто заперечувати не стане.

Що ж говорять про любов антропологи – вчені, які займаються проблемами існування людини?

Цікаві дані наводить інститут антропології Вроцлавського університету.

Сьогодні це ціла наука, хоча раніше все було зовсім просто. Переважна більшість чоловіків обирало в супутниці першу вільну жінку! Не можна сказати, що така ж кількість жінок охоче погоджувалися розділити хліб і дах з першим, хто пропонував їм руку і серце, але, тим не менше, і таких було достатньо. Та іншого виходу не було, оскільки люди жили в поселеннях групами, що включають по кілька десятків чоловік. Часто траплялося, що у юнака була можливість вибрати собі в супутниці тільки одну-єдину дівчину приблизно тієї ж вікової групи, що він сам!

Поява у багатьох народів заборони на близькоспоріднені шлюби накладало ще більше обмежень: занадто перебірливий молодий чоловік мав усі шанси у такій ситуації залишитися холостяком. Адже саме на чоловіка покладалася відповідальність за продовження роду! Саме тому, на думку антропологів, чоловіки і донині менш перебірливі, ніж жінки.

Сучасне життя виявилася абсолютно «новим оточенням», новим середовищем і для жінок, і для чоловіків, у результаті чого вони більш серйозно підходять до вибору партнера і шукають його довше. У чоловіків за виниклу з ходом часу «перебірливість» головним чином несе відповідальність все той же статевий інстинкт: якщо раніше про двох-трьох дівчат в окрузі, серед яких він міг вибирати собі дружину, він знав все, то тепер виникає постійний калейдоскоп нових осіб – на роботі, в громадському транспорті, у місцях відпочинку – «збиває його з пантелику». Інстинкт підказує: познайомся з тією, з тією, а ще ось з тією…Ось і виходить, що чоловік «перебирає», поки не розбереться, хто є хто з оточуючих і зацікавлених його дівчат (а їх може бути дуже багато в сучасній дійсності), і не знайде собі гідну супутницю життя.

При цьому цікавим є той факт, що більшість шлюбів в сучасному світі все одно укладаються між людьми, що живуть якщо не по сусідству, то на досить близькій відстані. Польські вчені проводили цікавий експеримент: опитування жителів сіл та містечок, що лежать над однією з великих річок, з приводу того, де б вони, найімовірніше, шукали собі пару: на своєму березі або за річкою. Відповідь виявився приголомшливою: переважна більшість опитаних зазначили, що пошук судженого де-небудь «там, за рікою» малоймовірний.

І це в наші дні, при чудово розвиненій інфраструктурі і транспортному забезпеченні! На цьому тлі дивним може виявитися той факт, що, за даними того ж дослідження, між людьми, які знають один одного чи не з однієї пісочниці, ймовірність шлюбу теж вкрай мала! Спрацьовує так званий ефект Вестермарка – явище, відкрите антропологом Едвардом Вестермарком: особи різної статі, які виховувались разом в перші роки життя, частіше всього у майбутньому не відчувають сексуального потягу один до одного.

Люди, поруч з якими людина росте до 3-5 років життя, вкарбовуються в його свідомості як найближчі родичі. Спрацьовує концепція: з родичами не можна мати дітей, значить, і сексу з ними мати не можна. Таким чином, до таких людей у людини формується т. зв. сексуальна аверсія (відсутність сексуального потягу). Ця точка зору цілком протилежна розхожій теорії Зиґмунда Фрейда, який вважав, що сексуальний потяг всередині однієї родини природний, що послужило приводом для суспільства в свій час заборонити інцест.

Тим не менш, багато сучасних досліджень демонструють правильність концепції Вестермарка, яка «чекала» визнання наукою цілих 60 років, пробиваючись через потужну броню міцно укорінених у свідомості населення комплексів Едіпа і Електри! Але, на думку багатьох антропологів, ці комплекси підтверджують ефект Вестермарка!

Едіп забажав мати тільки тому, що довго не мав контакту з нею – то ж можна сказати і про батька, що вчинив сексуальне насильство над дочкою, що виховувалася далеко від нього. Саме цим пояснюється і той факт, що сексуальне насильство над дітьми в 7 разів частіше скоюють прийомні батьки, ніж рідні! А якщо вже таке наважився зробити батько біологічний, при розслідуванні з’ясовується, що цей чоловік з дитиною проводив дуже і дуже мало часу.

Цікаво, що ефект Вестермарка сильніше проявляється у жінок, які набагато частіше демонструють сексуальну аверсию до осіб чоловічої статі, яких знають з колиски. Спрацьовує біологічний інстинкт: занадто дорого доводиться платити за хвилинну слабкість. Наскільки дорого, показало недавнє дослідження, проведене в Чехії: з 161 близькоспоріднених шлюбів 17% закінчилися вагітностями. З дітей, народжених в результаті цих вагітностей, кожний четвертий мав важкі вроджені вади. Коментарі, як кажуть, зайві.

У вас може виникнути питання: можее, на всяк випадок варто підбирати пару методом «від противного». Але на цей рахунок антропологи мають свою, вельми цікаву, думку: все залежить від того, в якій популяції ми живемо. Якщо наше оточення налічує не більше 500 осіб (наприклад, у жителя невеликого села), то шанси на вибір партнера за принципом «протилежності притягуються» різко збільшуються. А ось у великих популяціях, навпаки, людина тягнуться до собі подібних, і не тільки зовнішнім виглядом: подібним за соціальним статусом, рівнем інтелекту, освіти, особистісних характеристик. Дисонанс по кожному з цих пунктів загрожує невдалим союзом, незалежно від того, до якої етнічної групи або культури належать партнери.

Чому люди здатні вести сексуальне життя постійно?

І останній цікавий факт: чому ж люди все-таки знаходяться в пошуках партнера і здатні вести сексуальне життя постійно, на відміну від тварин? Біологічно це пояснюється …наявністю постійного доступу до їжі. Вагітність та лактація забирають дуже багато енергії – 50 тисяч кілокалорій потрібно жінці протягом всієї вагітності, до 2000 кілокалорій – щодня при лактації. Якщо б ми мали сезонний дефіцит їжі, наприклад, як тварини взимку, ми, найімовірніше, вели б сексуальне життя тільки в певні періоди року, а діти з’являлися на світ, відповідно, теж тільки в певні періоди року.

Історія наочно показує, що так колись жили наші предки. Але людина – сьогодні не виняток: сезонна народжуваність і парування строго в певний час року не зафіксовано…у мавп. У них вченими зареєстровані сплески більш бурхливої або менш вираженої сексуальної активності у різні пори року( що відзначалося, до речі, і у людей) – тим не менш, вони не припиняють цю активність на його протязі. Що ж, не дивно – хто, як не вони, є нашими предками, якщо виходити з теорії еволюції Дарвіна..

Натхнення: www.likar.info

Кнопка «Наверх»
Закрыть