Земля

Зуби тираннозаврів були приховані за губами

Зазвичай хижих тероподів зображують з великими зубами, що стирчать з рота, як у крокодилів. Однак схоже, що в реальності вони виглядали не настільки лякаюче, а зуби їх були приховані за губами — як у ящірок.

Гігантські тиранозаври — головні «зірки» всіх книг і фільмів про динозаврів. Особливо страхітливий вид цим хижакам надає ряд великих зубів, що стирчать назовні. З точки зору науки ця деталь не так очевидна. На відміну від кісток і зубів, м’які тканини практично не зберігаються в скам’янілостях. Тому дискусії про те, чи мали тиранозаври і інші тероподи губи (як сучасні ящірки) чи ні (як крокодили), тривають не один десяток років.

Зрозуміло, кінематографістам більше подобається другий варіант, набагато більш видовищний. Однак цей образ може бути далекий від реальності. Пересувалися тиранозаври куди повільніше, ніж на екрані, та й зуби їх були прикриті м’якими губами. До такого висновку прийшли канадські і американські вчені, стаття яких опублікована в журналі Science.

Томас Каллен (Thomas Cullen) і його колеги проаналізували співвідношення між розмірами черепа і зубів у вимерлих тероподів і їх сучасних родичів-рептилій, таких як комодські варани. Для тих і інших воно виявилося приблизно однаковим, і навіть у тиранозаврів зуби не були занадто довгими для того, щоб помітно виступати з рота.

Череп тиранозавра і нова реконструкція його голови з губами, що закривають зуби / © Mark Witton, University of Portsmouth

Далі вчені розглянули зрізи зубів крокодила і стародавнього дасплетозавра. Товщина емалі на зовнішній, розгорнутої назовні стороні зубів у крокодила виявилася набагато тонше, ніж на внутрішній. А ось у тероподи такої помітної різниці не було, що може говорити про наявність губ, які захищали їх зуби від зовнішнього середовища.

Нарешті, палеонтологи вивчили інші деталі анатомії черепа тероподів, крокодилів і ящірок. На мордах крокодилів є безліч крихітних отворів, які допомагають їм відчувати тиск. У ящірок їх немає, зате є ряд отворів, розташованих безпосередньо над зубами, через них проходять кровоносні судини і нерви. З цієї точки зору черепа тероподів теж виявилися ближчими до ящірок (у яких губи є), ніж до крокодилам (у яких їх немає).

Всі ці дані, на думку Каллена і його співавторів, свідчать на користь гіпотези про те, що зуби тиранозаврів були закриті губами і не виступали за межі рота. Втім, дискусія далека від завершення. Зокрема, деякі дані показують, що кістки на морді цих хижаків були шорсткими, як у тих же крокодилів. Значить, ця частина їх тіла була покрита лускою, а не шкірою, і там не міг виростати надлишок м’якої тканини, необхідної для утворення губ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button