Главная / Людина / Дитина і комп’ютер — за і проти

Дитина і комп’ютер — за і проти

Всього за кілька десятиліть наш світ змінився до невпізнання: нам вже складно уявити повсякденне життя без комп’ютерів і ноутбуків, планшетів і смартфонів. Тягнуться до цих розумних пристроїв і наші дорогоцінні спадкоємці, причому, з кожним роком перше знайомство з технікою у юних дослідників відбувається все раніше. Уже зараз дворічний малюк зі смартфоном в руках не викликає особливого подиву, а незабаром цілком можуть з’явитися спеціальні ґаджети» для новонароджених. Добре це чи погано — інше питання. Не будемо поспішати з висновками і постараємося розібратися у всіх плюсах і мінусах близького знайомства дитини з технікою.

1-03-11-2016-600-215

Чи потрібен дитині комп’ютер?

Що стосується дітей молодшого дошкільного віку, то для них також знайдеться безліч цікавих розвиваючих ігор на http://ser-game.ru/, особливо якщо мова йде про планшетний комп’ютер. Більш того, планшет іноді стає справжнім порятунком молодої мами, особливо коли потрібно чимось зайняти дитину в довгій поїздці або черги в дитячій поліклініці. Ось що пишуть про це на тематичних форумах:

«У мене гіперактивна дитина і змусити її посидіти 5-10 хвилин просто неможливо — в поліклініці завжди починалися скандали через це. Та спасінням став звичайний планшет: просто включаю йому «Фіксікі» або пазли і дитина спокійно сидить грає. Тандем дитина і комп’ютер дуже виручає! »

«Дочка дуже емоційно реагувала, коли я виходила з кімнати. Стала включати їй розвиваючі мультики — тепер хоч каву можу спокійно випити або посуд помити.»

Комп’ютер, звичайно ж, річ потрібна і корисна, але тут виникає друге питання: в якому віці дитині ще рано грати на комп’ютері, а в якому «вже час»? Наприклад, вже існують спеціальні розвиваючі мультфільми для дітей від 3-6 місяців, але не занадто це «ніжний вік»?

Телевізор, комп’ютер і діти: перше знайомство

Як правило, знайомство дітей з технікою відбувається непомітно для самих батьків: спочатку дитина спостерігає, як мама і тато працюють на комп’ютері або дивляться телевізор, потім намагається сама дотягнутися до яскраво миготливої кнопки «Power», стягнути зі столу пульт дистанційного керування, мишку або постукати по клавіатурі. А вже якщо малюкові в ручки потрапить планшет з сенсорним екраном …

Загалом, з метою безпеки, краще постаратися пояснити дитині призначення цих таємничих предметів, як тільки вона почне вільно переміщатися по квартирі і зможе дотягнутися до них своїми чіпкими пальчиками. Або зовсім видалити улюблені іграшки батьків з поля зору підростаючого чада, інакше вийде як в цьому повідомленні з форуму:

«Малому півтора року, за комп’ютером прямо» труси «- стукає по клавішах щосили, вже так наклацав, що монітор не включається, а як тільки забираю — кричить! Скоро на шафу комп буду ховати … »

1-03-11-2016-600-341

В ідеалі перше близьке знайомства малюка з технікою має відбуватися в присутності і під контролем дорослих. Наприклад, мама з дитиною сидить за комп’ютером, і спокійним голосом розповідає про те, що відбувається на екрані. Краще підготуватися заздалегідь і створити кілька презентацій з навчальними картинками — це можуть бути домашні або дикі тварини, овочі або фрукти, геометричні фігури або картки з основними кольорами.

Що стосується віку, то тут думки фахівців розділилися. Одні стверджують, що дитині не варто грати на комп’ютері до 7 років, інші ж вважають, що вже у віці 3-4 років малюки готові до такого знайомству. У будь-якому випадку це питання індивідуальне, все залежить від особливостей дитини, його допитливості і стану здоров’я.

Зверніть увагу: Комп’ютер у житті дітей відіграє значну роль — тут і навчання, і ігри, і спілкування з однолітками. Однак, як і в будь-якій справі, важливо знати міру: захоплення комп’ютером може негативно позначитися на дитячому здоров’ї і психіці, як, втім, і будь-яке безконтрольне захоплення.

Чи шкідливий дитині комп’ютер?

Сучасні комп’ютери набагато безпечніші для користувачів, ніж старі моделі з ЕПТ-моніторами. Правда, міфи про шкідливі випромінюваннях і радіації живі досі. З них мабуть, і почнемо.

Міфи про шкоду комп’ютера для дітей

Серед основних страшилок, якими лякає старше покоління молодих батьків:

 • радіація;
 • високочастотне електромагнітне поле;
 • електростатичне поле високої напруженості.

Всі ці «небезпеки» уявні, і вашій дитині абсолютно не загрожують. Однак, навіть найсучасніший і безпечний комп’ютер може бути шкідливий для дитини, якщо не дотримуються певних правил роботи з ним.

2-03-11-2016-600-400

Чим дійсно шкідливий комп’ютер для дітей

 • Навантаження на зір. Навіть у дорослої людини при тривалій роботі на комп’ютері втомлюються очі, у дітей очі втомлюються ще швидше: педіатри не рекомендують дітям молодше 7 років грати на комп’ютері довше 10-15 хвилин, а школярам довше 30-40 хвилин. При цьому відстань до монітора не повинно бути менше 45-60 сантиметрів.
 • Навантаження на хребет. Неправильна поза при роботі за комп’ютером може спровокувати розвиток сколіозу, втім, це відноситься і до роботи за письмовим столом під час підготовки уроків. Купіть дитині зручні меблі і стежте за його поставою під час роботи або ігор.
 • Навантаження на психіку. Комп’ютерні ігри вимагають величезної концентрації уваги, приблизно такі ж навантаження відчуває дорослий при управлінні автомобілем в міському трафіку. Причому, граничної зосередженості вимагають не тільки динамічні ігри, а й спокійні логічні «головоломки». Найлегше діти сприймають презентації зі статичними картинками в супроводі музики і / або мови, більша напруга викликає читання з екрану або малювання на комп’ютері, і нарешті, найбільш «шкідливі» для дитячої психіки динамічні ігри з великою кількістю дрібних деталей — саме вони швидше за все викликають перевтома . Чи не дозволяєте дошкільнику грати в подібні ігри довше 10 хвилин.

Зверніть увагу: Щоб спілкування з комп’ютером приносило дитині тільки користь, батьки повинні чуйно контролювати цей процес. Комп’ютер не повинен замінювати дитині спілкування з вами або однолітками, рухливі ігри на вулиці або тихі заняття вдома. Так само він не повинен бути для дитини єдиним джерелом інформації про світ, нехай машина служить для поглиблення або закріплення знань, які малюк отримає від вас або дізнається з книг.

Діти і комп’ютер: від захоплення до залежності

Комп’ютерна залежність серед дітей та підлітків проявляється все частіше. Тематичні форуми рясніють повідомленнями типу: «Дитина залежна від комп’ютера, що робити?», «Моїй доньці тільки 3 роки, а у неї вже не здоровий інтерес до ігор на телефоні», «Син потайки грає всю ніч!» і т.д. Перше бажання батьків в таких ситуаціях — заборонити дитині грати і не підпускати до комп’ютера років до 18. Однак наполегливий інтерес маленької дитини до яскравої і незвичайної дорослої іграшки — це ще не залежність, але цілком може перерости в неї при певних умовах.

Захоплення комп’ютером і іграми переходить в залежність якщо:

 • Дитина ховається в віртуальному світі від проблем в світі реальному. Сюди відносяться і сварки батьків, і неприємності в школі або проблеми в спілкуванні з однолітками.
 • У дитини немає ніяких захоплень та інтересів у зовнішньому світі. Вона не відвідує гуртки чи спортивні секції, не цікавиться творчістю, а коло її друзів обмежене приятелями по онлайн-грі.
 • Батьки самі проводять весь вільний час за монітором. У цьому випадку дитина просто копіює поведінку дорослих, підсвідомо прагнучи в усьому бути схожим на них.

Як прийнято, попередити розвиток залежності набагато простіше, ніж боротися з наслідками:

 • Складіть план спільних справ і занять, тільки нехай це буде не робота по дому, а походи в ліс або на рибалку, відвідування музеїв і виставок, походи в кіно чи розважальні центри. Головне — орієнтуєтеся на інтереси дитини, а не на свої власні.
 • Постарайтеся прищепити дитині хобі. Це може бути що завгодно — від вишивання хрестиком до макрофотографії. Запропонуйте різні варіанти.
 • Обмежте спілкування дитини з комп’ютером 1-2 години на день. Встановіть батьківський контроль, стежте за тим, в які ігри він грає і які сайти відвідує в мережі.
 • Якщо вік дитини дозволяє покласти на неї відповідальність за живу істоту — заведіть домашнього улюбленця. Ідеальний вибір для школярів собака-компаньйон: самому йому може бути просто лінь вийти на вулицю, а собаку потрібно вигулювати мінімум двічі в день!
 • І найголовніше — подайте приклад! Якщо тато весь вільний час грає у війнушки, а мама просиджує в соціальних мережах (або навпаки), вимагати від дитини вимкнути комп’ютер і зайнятися чимось іншим, щонайменше, нерозумно. Більше спілкуйтеся з дитиною, намагайтеся зрозуміти його почуття і проблеми.
  резюме

Комп’ютери викликають у дітей величезний інтерес і завдання батьків направити цей інтерес в потрібне русло, навчивши дитину азам комп’ютерної грамотності та правилам безпечної роботи на комп’ютері. Дитина повинна сприймати комп’ютер, як природну, але далеко не найголовнішу складову його життя. Тому ні в якому разі не карайте дитину шляхом «відлучення» від комп’ютерних ігор, і не заохочуйте, дозволяючи грати в них цілодобово.

 

 
comments powered by HyperComments