Людина

Вчені відкрили новий принцип утворення нейронів

Група дослідників із Каролінського інституту в Швеції під керівництвом Ігоря Адамейко з’ясувала, як утворюються нейрони парасимпатичної нервової системи. Це важлива частина нервової системи, яка регулює скорочення серця, тонус судин, роботу шлунково-кишкового тракту та інших органів. Результати роботи нейробіологів опубліковані в журналі Science.

foto_cikavosti_16.06.2014-08_resized

У процесі розвитку ембріона утворюються сотні різних типів клітин. Як пояснює Ігор Адамейко, багато з цих клітин виникають з нервового гребеня (частина ембріональної нервової трубки) і активно мігрують. Поки ембріон маленький, клітини легко долають такі відстані: «мігруючі клітини можуть легко добиратися до своїх пунктів призначення за спеціальними маршрутами, зазначеними навігаційною машинерією зростаючого ембріона».

Але нейрони парасимпатичної нервової системи, які розташовані в багатьох органах тіла, утворюються на тій стадії розвитку ембріона, коли він вже досить великий. Для вчених довгий час залишалося загадкою, як вони туди потрапляють. Розгадати цю загадку вченим Каролінського інституту вдалося, побудувавши тривимірну модель ембріона спеціальної трансгенної миші. Вони показали, що нейрони парасимпатичної нервової системи утворюються з попередників клітин глії, або Шванівських клітин. Коли ці клітини дозрівають, вони намотуються на довгі відростки нейронів, формуючи ізолюючу оболонку.

Читайте також: Знайдено нейрони альтруїзму

Незрілі клітини-попередники цих Шванівських клітинах транспортуються на великі відстані по периферичних нервах. Ці нерви проростають до різних органів і доставляють туди клітини-попередники фактично на собі, а потім відділяються від нервів і дають початок нейронам.

Як пояснює Ігор Адамейко, це новий принцип формування клітинних елементів – рекрутування стовбурових клітин з транспортних нервових волокон. На його думку, цей принцип може бути використаний і при регенерації дорослих тканин.

«Дані, отримані в нашому дослідженні, дозволять в майбутньому розвинути нові регенеративні концепції лікування вроджених захворювань вегетативної нервової системи», – сказав Ігор Адамейко.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button