Головна / Людина / Як стати довгожителем?

Як стати довгожителем?

Тривалість життя зростає, активні пенсіонери перестали бути чимось надприродним — в Європі їх 20-25 на 100 тис. людей.

Збалансоване харчування

«Ножем і виделкою риємо ми собі могилу», — говорив граф Каліостро — фахівець з довгого життя — у фільмі «Формула кохання». Численні опитування довгожителів показують, що ніхто з них зазвичай не переїдав, не зловживав м’ясом і продуктами з рафінованими жирами. Скромні порції, проста, мінімально оброблена їжа, багато клітковини і вітамінів — кращий раціон. Сьогодні це прийнято заміняти БАДами і вітамінно-мінеральними комплексами. Дієтологи наголошують, що найкраще корисні речовини засвоюються з продуктів, а їх надлишок, одержуваний з препаратом, може нашкодити.

25-10-15-foto-600x384-1

Основними «елементами молодості» вважаються:

  • Вітаміни групи D — сприяють оновленню кісткової тканини і захищають від серцево-судинних захворювань;
  • Вітаміни групи В — нормалізують роботу центральної нервової системи, захищають від проблем з пам’яттю і інших вікових дисфункцій;
  • Антиоксиданти (речовини, що прискорюють окислення) — корисні для серця, запобігають когнітивним порушенням; у тому числі ресвератрол, який міститься у винограді, оновлює клітини і зменшує кількість клітинних «поломок»;
  • Ліпоєва кислота, що міститься в багатьох овочах, злаках і бобових, субпродуктах і молоці, яке, зокрема, захищає стінки судин від руйнування і покращує живлення головного мозку і нервових волокон.
  • Магній — серед мінералів йому приписують омолоджуючу дію.

Активний рух

Кінцеві ділянки хромосом (теломери) у літніх людей коротше, ніж у молодих. Однак якщо людина фізично активна і регулярно навантажує своє тіло посильними фізичними вправами, її теломери будуть довшими, ніж у ровесників. Два важливих моменти: регулярність і посильность.

Візьміть за правило щодня займатися тим, що вам дійсно подобається — бігом, танцями, йогою, гуляйте. Головне, активність повинна тривати не менше 30-45 хвилин. Але навіть 15 хвилин в день буде краще, ніж зовсім нічого. Помічником може стати крокомір, який буде відраховувати 10000 кроків — середня добова кількість для звичайної людини середнього віку, яке зараз вважається нормою.

Попередження хронічних хвороб

Зовсім уникнути гострих захворювань ми не можемо (та й ні до чого, багато імунологів вважають, що зрідка хворіти простудними захворюваннями з температурою і самостійним одужанням без зайвих ліків навіть корисно — тренуємо імунну систему), а ось постаратися не допустити розвитку хронічних — повинні. Тут допоможуть регулярні медогляди: у терапевта, кардіолога, невропатолога, стоматолога, уролога або гінеколога і так далі. Також треба робити хоча б раз на рік базові тести: на рівень цукру і холестерину в крові, артеріальний тиск; розраховувати індекс маси тіла, робити флюорографію. Після 40 років жінкам ще показана мамографія і вимірювання щільності кісток (щоб уберегтися від остеопорозу), після 50 всім — регулярна колоноскопія і планова вакцинація, тому що з віком люди більше схильні до інфекцій. Для запобігання розвитку хронічних хвороб варто хоча б раз в рік відвідувати курорти Трускавця, інформацію про лікувально-оздоровчі процедури, наприклад, курорту «Лісова Пісня» ви знайдете за посиланням http://lisova-pisnia.ua/.

Повноцінний відпочинок

Багато з довгожителів зізнавалися, що досить рано відправляються в ліжко і ніколи не нехтують можливістю прилягти хвилин на 20 днем. Здоровий сон і слідування біологічним ритмам здатні творити чудеса, недарма при лікуванні важких депресій і залежностей лікарі, насамперед, прагнуть позбавити пацієнтів від безсоння.
Більш того, уві сні відбувається «сканування» організму мозком і «лагодження» виниклих за час неспання порушень, саме тому люди без сну швидко вмирають.

Поганий сон — одна з ознак старіння.

Під відпочинком потрібно розуміти також гігієну праці: не варто побиватися на роботі, забувши про відпустку і законні вихідні, користь здоров’ю це точно не принесе.

Ні сигаретам, ні алкоголю

Звичайно, багатьом довгожителям не чужі були земні радощі (особливо в молодості), але практично ніхто з них не був справжнім п’яницею і курцем або вчасно кинув те й інше. Знову ж таки — дивлячись що пити. Декілька келихів сухого червоного вина можуть і користь принести, а ось високоградусні напої — міна уповільненої дії, яка руйнує клітини мозку і прискорює старіння.

З погляду саморуйнування рясна, висококалорійна їжа не менш шкідлива, і зі звичкою їсти не так просто впоратися, адже жир і цукор також надають наркотичну дію, міняючи обмін речовин і підсаджуючи організм на «голку» переїдання. Тут важливий психологічний настрій: поступово, але неухильно міняючи своє життя, можна поступово позбутися будь поганої звички, не важливо, як давно ви їй дотримуєтися.

Будинок на природі

З віком багато обзаводяться дачами або переїжджають в село і переходять на натуральні продукти з власного городу.

Інстинкти не брешуть: погана екологія, епідеміологічний фон, нічний ритм життя, «пластикові» овочі та фрукти, хронічний стрес вкорочують наш вік.

Один з найшкідливіших проявів — підвищений рівень шуму і, відповідно, вібрації. Їх можна не помічати, але вони впливають на тіло і викликають зниження слуху, серцево-судинні захворювання, пригнічують психіку.

Світловий режим

Нещодавно вчені вперше заговорили про світлове забруднення. Виявляється, електричне світло, — благо, що змінило вигляд Землі, — не так вже нешкідливе. Вночі воно перетворюється на отруту, що порушує природний гормональний баланс в організмі. Цілодобове освітлення, нічні чування біля телевізора і комп’ютера, звичка спати при нічнику, робота в нічну зміну — все це порушує вироблення гормону сну мелатоніну, для якого потрібна повна темрява.

Його дефіцит, в свою чергу, скорочує життя, що підтвердили досліди на тваринах.

Турбота про інтелект

Більшість людей з вищою освітою живуть в містах, а не в селах, де, здавалося б, повинні концентруватися довгожителі. Тим часом середня тривалість життя вище у міського населення. Тому, звичайно, багато причин (у тому числі, більш високий рівень медичної допомоги та її доступність), які доводять, що одного пункту для довгого життя недостатньо. Гарантії, що високоосвічена людина не захворіє Альцгймером, немає, але все ж розвиватися, вивчати нові предмети, освоювати нові активності зайвим не буде — вони роблять життя більш насиченим, особливо на пенсії. До того ж, точно доведено позитивний вплив хобі на здоров’я.

Міцна сім’я

При бажанні можна сховатися від неприємних колег або друзів, але від рідних не втечеш. Проте саме вони часом тримають нас на цій землі. Коли є заради кого жити, нехай це навіть прапраправнуки, навіть слабкі здоров’ям люди здатні на чудеса довгожительства.

Оптимізм

Рідкісні сьогоднішні довгожителі можуть похвалитися безхмарним життям: на їх долю випали війни, голод, смерть близьких і хвороби. Але багато з них зберегли почуття гумору і ставляться до життя філософськи. Любов і інтерес до життя і не надто серйозне ставлення до себе можуть стати еліксиром молодості, навіть якщо попередні пункти залишають бажати кращого. Поняття «старість» багато в чому суб’єктивно, можна бути старим у 30 і хлопчиськом в 60 — все залежить від погляду на світ.