Главная / Людина / Можливості інтелекту: правда і вигадка

Можливості інтелекту: правда і вигадка

Життя в сучасному світі вимагає від людини максимальної ефективності у всіх її аспектах. Сьогодні не достатньо бути фізично сильним для того, щоб отримати хорошу роботу або просто виділитися із загальної маси, необхідні знання і розвинений інтелект. Засоби масової інформації популяризують професії, що вимагають високий IQ. Тому багато людей прагнуть для поліпшення своїх можливостей максимально розвинути розумові здібності.

Людський мозок — цікавий, але маловивчений орган. Розвиток медицини і поява дослідної та діагностичної апаратури дозволили впритул наблизитися до розуміння принципів функціонування обчислювального центру нашого тіла, але до повної розгадки всіх його таємниць ще дуже далеко. Вивчення розуму викликає безліч суперечок, але більшість вчених сходяться на тому, що інтелект можна підвищити тренуваннями.
«Залізо іржавіє, не знаходячи собі застосування, стояча вода гниє або на холоді замерзає, а розум людини, не знаходячи собі застосування, марніє» (Леонардо да Вінчі)

І в цьому твердженні великого італійського дослідника, художника, архітектора і винахідника є частка правди. Використовуючи високотехнологічні прилади, вчені зафіксували той факт, що мозок дійсно всихає. І постійні тренування сповільнюють цей процес. Саме бурхливий розвиток інтелектуальних здібностей відбувається в ранньому дитинстві — від 2 до 10 років. Дитина вивчає навколишній світ, при цьому постійно отримує нову інформацію.

Дослідники довели, що заняття незнайомою діяльністю — кращий спосіб порозумнішати. Тому багато викладачів в школах і вищих навчальних закладах намагаються зацікавити своїх учнів або студентів новою, недослідженою інформацією. Тим самим змушуючи їх використовувати свій мозок по максимуму.

Важливо для розвитку розуму і правильне харчування. За статистикою, найвищий IQ відзначений у жителів Японії. А вони, як відомо, віддають перевагу морським делікатесам, а не  фаст-фуду. У рибі та інших морепродуктах містяться майже всі необхідні мозку вітаміни і мінерали.

Слабка вивченість можливостей головного органу породила безліч цікавих вигадок і легенд. Як відрізнити правду від вигадки?

Міфи про можливості людського мозку

Дослідження організму — нескінченне джерело фантазій. Нашому тілу постійно приписують надприродні можливості, відкрити які можна тільки в кризовій ситуації. Чималу роль у поширенні такої теорії грають кіношники. Фільми про раптову появу у людей фантастичних властивостей завжди викликають інтерес. Але більшість учених стверджують, що телекінез, читання думок або паранормальні здібності — не більше ніж бажання людини стати краще.

Використання 10% мозку

Подібна легенда ґрунтується на тому, що будь-який організм має своєрідні механізми захисту, які захищають мозок від перевантаження. Деякі дослідники звертають увагу на людей, які з дитинства виділяються із загальної маси завдяки своїм видатним інтелектуальним даними. Наприклад, Маг Мерлін Вос Савант мала рівень IQ двадцятирічної людини в дев’ять років. Подібні аномалії рідкісні, але здібності таких геніїв дійсно вражають.

Спростування даного міфу базується на спостереженні за роботою мозку. Поява магнітно-резонансної та позитронно-емісійної томографії дозволило вивчати функціонування живого розуму. В процесі його життєдіяльності незатребуваних зон знайдено не було. Більш того, в цих клітинах спостерігалися процеси виродження. Тобто, якщо вірити легенді, 90% мозку має постійно руйнуватися.

Розмір має значення

Чим більший мозок, тим вищі інтелектуальні можливості. Така теорія виникла в давні часи. У записах Аристотеля (335 рік до нашої ери) зустрічається така фраза: «Із всіх тварин людина має найбільший мозок у порівнянні з його тілом». І це головний аргумент прихильників міфу винятковості homo sapiens. Але він вельми сумнівний.

Звичайно, якщо згадати співвідношення розмірів головного органу і туші кашалота (1 до 560), то людина вигідно відрізняється (1 до 40). Але подібне порівняння не зовсім коректне. Наприклад, для польової миші нормальним вважається показник 1 до 35, тобто він вищий, ніж у людей. Мозок Альберта Ейнштейна нічим не відрізнявся від такого ж органу пересічної людини. Але геніальність цього видатного фізика навряд чи хтось стане заперечувати.

Поліпшити інтелект не можна

Вчені довели, що у більшості звичайних індивідуумів сповільнюється або повністю зупиняється розвиток інтелектуальних здібностей після закінчення навчального закладу. Але це не означає, що досягнутий максимум і можна припиняти тренування розуму.

«Пам’ятайте, розум — ваш головний мускул» (Сильвестр Сталлоне)

При слабкій активності мозку різко погіршується кровообіг, що згубно впливає на пам’ять. А зниження комплексу пізнавальних здібностей як раз і вважається першим дзвіночком організму деградацію. Не обов’язково намагатися розгадати гіпотезу Рімана або вирішити рівняння Нав’є-Стокса. Досить просто не лінуватися і завантажувати свій інтелект роботою. Читання наукової літератури, вивчення історії або банальне розгадування кросвордів допоможуть тримати мозок в тонусі.

Більшість міфів про можливості людського розуму ґрунтується на бажанні бачити потенціал. Ніхто не хоче зупинятися на досягнутому. Мрії про надздібності штовхають вчених на нові дослідження. І це головний позитивний аспект таких легенд.

 

 
comments powered by HyperComments