Главная / Земля / Найстрашніший землетрус в історії людства

Найстрашніший землетрус в історії людства

Рівно 461 рік тому, 23 січня 1556 року, відбувся Великий китайський землетрус, що забрав життя 830 000 чоловік. Він вважається найбільш великим землетрусом в історії за кількістю жертв. Його силу сучасні вчені оцінюють у 8,7 бала.

6e0efe105d218a3ae3ed5a7c180e53f7

Епіцентр землетрусу знаходився в окрузі Шеньсі, правох притоки Хуанхе — Вейхе. Це найстаріший землеробський район Китаю, досить щільно населений вже в ті роки (по суті, це був один з найбільш густонаселених районів планети). Поштовхи були такої сили, що в землі відкривалися 20-метрові тріщини і провали, які відразу ж наповнялися водою навпіл з брудом, що несли селеві потоки, і люди тонули в розрідженому ґрунті. Руйнування можна було спостерігати в радіусі 850 км від епіцентру.

На фото вище зображена карта, де червоним центром відзначена Шеньсі, вохристим — інші райони Китаю, які торкнувся землетрус.

В Шеньсі загинуло понад 60% населення, деякі райони знелюдніли повністю. Така величезна кількість жертв обумовлено тим, що велика частина населення жила в лесових будівлях, які обрушилися після перших поштовхів.

Також у той час вважалося, що під час землетрусу безпечніше перебувати в приміщенні. Тому багато жителів загинуло, навіть не намагаючись вибратися зі своїх будинків. Ті споруди, що вціліли (наприклад, Пагода диких гусей у Сіані), пішли фундаментом в глиб землі на два метри.

Великий китайський землетрус — третя за історію людства катастрофа, кількість жертв якої було зафіксовано письмово.

Ось що написано в літописах:

«Взимку 1556 року катастрофічний землетрус стався в провінціях Шеньсі і навколо неї. Наш повіт Хуа спіткали численні біди і нещастя. Гори і річки змінили своє місцезнаходження, дороги були зруйновані. В деяких місцях несподівано піднімалася земля і з’являлися нові пагорби, або, навпаки, частини колишніх пагорбів йшли під землю, опливали і ставали новими рівнинами.»

Португальський чернець Гаспар да Круз, який відвідав Китай тоді ж, у 1556 році, у своїй книзі «Трактат про Китаї» докладно описав землетрус. Правда, з істинно християнським милосердям додавши, що це божа кара за те, що китайці не християни.

 

 
comments powered by HyperComments