Главная / Земля / Напад найбільш ядовитового скорпіона зняли високошвидкісною камерою (відео)

Напад найбільш ядовитового скорпіона зняли високошвидкісною камерою (відео)

Ізраїльський пустельний скорпіон (Leiurus quinquestriatus), який вважається найбільш отруйним на планеті, відобразили високошвидкісною камерою прямо у момент удару отруйним хвостом. Вчені зробили це не просто так: вони вивчали траєкторію руху хвоста різних видів при ударі і намагалися зрозуміти причини, за якими смертоносна частина тіла рухається так, а не інакше.

Отруйність їх не цікавила в першу чергу, якщо цікавила взагалі. Порівняння півдюжини особин різних видів у дії при перегляді записів в уповільненому режимі показало несподівану різноманітність атакуючих тактик: хвости скорпіонів описували вельми хитромудрі криві (див. відео). Різноманітність рухів неможливо списати на індивідуальні особливості тварини. Скорпіон має дуже просту нервову систему і тому б’є так, як уміє, його настрій тут ніякої ролі не грає.

Згаданий вище ізраїльський пустельний скорпіон виявився найшвидшим: при ударі кінчик його хвоста рухається зі швидкістю 130 см/сек. А ось траєкторія руху хвоста виявилася тривіальною — прямий удар зверху вниз. Такий же відкритий удар має найбільший у світі імператорський скорпіон. Інші види, які брали участь в «чемпіонаті», включаючи трансваальского товстохвостого скорпіона (Parabuthus transvaalicus) і різних представників роду Hottentotta, здійснюють удар з круговим рухом, окреслюючи в повітрі подобу літери «Про» різного ступеня. «Ми виявили, що від форми хвоста, товстого або тонкого, залежить сценарій атаки», — говорить лідер команди дослідників і професор Університету Порто (Португалія) Арі ван дер Мейден (Arie van der Meijden).

Щоб запам’ятати блискавичні удари, вчені підготували невеличку площадку, оточену з чотирьох сторін дзеркалами. Піддослідного скорпіона поміщали в центр майданчика, а в якості атакуючого противника йому пропонували дріт, яким експериментатор дражнив тварину. Останнє було справою нескладною. «Простого витягання їх з контейнера і приміщення на майданчик було достатньо для стимуляції агресії», — уточнює ван дер Мейден.

Невеликий ролик від авторів дослідження

Тепер перед вченими стоїть нове завдання: пояснити, чому удари скорпіонів так різноманітні. Можливо, вся справа в тому, що деякі з них при обороні покладаються більше на клешні. Скорпіони використовують свій арсенал, обороняючись від змій, ящірок, гризунів та інших любителів отруйної їжі. Людина в число ворогів потрапляє випадково, але досить часто. За даними журналу Acta Tropica, від отрути скорпіонів у 2008 році померло близько трьох тисяч осіб. Треба думати, що за десятиріччя ця цифра сильно не змінилася.

Ізраїльський пустельний скорпіон зустрічається в посушливих районах Північної Африки і Близького Сходу, де воліє ховатися під камінням. Дорослі особини досягають в довжину 110 мм. Їх отрута дуже небезпечна для дорослих і часто смертельна для дітей.

 
comments powered by HyperComments