Земля

У Бразилії знайшли кажана з двома головами

Бразильські натуралісти розповіли про відкриття рідкісної “двоголової” летючої миші, третьої знахідки такого роду в історії науки, вивчення якої допоможе вченим зрозуміти, як виникають подібні порушення розвитку.


“Я був абсолютно вражений цією знахідкою. Я побачив велику кількість летючих мишей в моїй кар’єрі, частина з яких мала вкрай цікаві риси анатомії, але жодна з них не може зрівнятися з цими “сіамськими близнюками”, — розповідає Марсело Ногейра (Marcelo Nogueira) з університету північного Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

Вчені і прості люди нерідко знаходять химерних тварин, що володіють двома головами, “зайвими” парами кінцівок та іншими рисами типових “сіамських близнюків”. За останні роки біологи знайшли десятки прикладів подібних істот як серед сухопутних, так і морських і літаючих тварин і птахів.

Всупереч буденним уявленням, вони являють собою не продукт певних мутацій, які змусили зародок відростити ще одну голову або зайві лапи, а незвичайним порушенням розвитку однояйцевих близнюків, чиї організми з якихось причин не змогли розділитися на перших стадіях розвитку плоду.

Те, чому це відбувається, поки залишається таємницею, і тому кожне відкриття подібного “сіамського близнюка” є особливо цінним для біологів. Знаходять їх не так часто, так як подібні особини зазвичай помирають при народженні і їх рештки з’їдають падальники і хижаки.

Відкриття “сіамських” летючих мишей, як розповідає Ногейра, є ще більшою рідкістю, так як самки рукокрилих ссавців зазвичай приводять на світ лише одного нащадка. За весь час спостережень, за словами біолога, було відомо лише два випадки народження “двоголової” летючої миші — великого бурого кожана, тіло якого було знайдено біля порога однієї з канадських шкіл в 1969 році, і буроухого листоноса, знайденого в Белізі два роки тому.

Тепер цю колекцію поповнила двоголова особина фруктоядного листоноса (Artibeus obscurus), тіло якого було знайдено жителями штату Еспіріту-Санту ще в 2001 році, гуляли по місцевих лісах. Труп незвичайного кажана вони передали в руки Антоніо Пераччі, відомого бразильського зоолога, в чиїй домашній колекції вона зберігалася в заспиртованому вигляді до тих пір, поки їй не зацікавилися Ногейра і його колеги.

Всебічно вивчивши її і освітивши за допомогою рентгена, вчені виявили, що “половинки” летючої миші залишалися незалежними один від одного приблизно до рівня грудної клітки, де вони з’єднувалися, в тому числі і на рівні хребта. За винятком двох голів, двох сердець і рудиментарної третьої руки, зростаючої між ними, ця летюча миша в цілому мало відрізнялася за виглядом від її “одноголових” кузенів.

Судячи з того, що ця летюча миша була знайдена разом з плацентою, вона, швидше за все, померла під час народження або загинула після викидня у її матері. Вивчення цих рештків, як сподіваються вчені, допоможе зрозуміти, що призводить до появи аналогічних проблем розвитку і у людських дітей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button