Людина

11 способів, якими наша свідомість безсоромно обдурює нас самих

Здібності людського мозку до цих пір вище, ніж у багатьох сучасних комп’ютерів. Однак нам дуже заважають пастки власної свідомості, що змушують нас приймати сумнівні рішення і робити помилкові висновки.

Ви не винні у своїй нераціональності.

fb173031fcde7ff9b9be88c2e53d73ea

1. Все стає гірше

Помічали, що з кожним роком все навколо стає все гірше і гірше? Так нас змушує думати ефект негативності.

Справа в тому, що ми схильні звертати увагу на погані новини і не помічати хороші. Вчені вважають, що ми сприймаємо підсвідомо погане як більш важливе.

Саме тому ми думаємо, що ситуація на планеті погіршується з кожним днем. Хоча, наприклад, письменник і психолог Стівен Пінкер у своїй книзі доводить, що злочинів, жорстокості та воєн поступово стає все менше і менше.

2. Машиною безпечніше

Практично кожен знає, що літак — найбезпечніший транспорт на світі на відміну від автомобіля. Статистично шанс загинути в автокатастрофі в десятки разів вище, ніж у літаку. Але наш мозок відмовляється сприймати цей зв’язок, і ми продовжуємо з повною упевненістю сідати за кермо, але тремтіти як осиковий лист на борту літака. Феномен зневаги ймовірністю змушує нас боятися загинути від рук терористів і не думати про набагато більш реальні небезпеки — впасти з драбини чи випадково отруїтися, наприклад.

3. Я завжди правий

Ми любимо погоджуватися з людьми, які погоджуються з нами. Саме тому ми обираємо людей зі схожими поглядами, судженнями і уподобаннями.

Нам неприємні окремі особистості, групи людей чи сайти, які змушують нас сумніватися у власній правоті. Психолог Б. Скіннер називав це явище «когнітивним дисонансом».

Ця вибірковість і призводить до упередженості підтвердження — ми сприймаємо тільки ту інформацію, яка підтверджує наші судження. Одночасно з цим ми ігноруємо або відкидаємо все, що конфліктує з нашою правдою і загрожує зруйнувати звичний для нас образ світу. Інтернет, до речі, тільки посилює цю тенденцію.

4. Орел або решка

Ми часто впевнені, що події з минулого можуть якимось чином вплинути на наше сьогодення. Це явище називається помилка гравця. Простий приклад — підкидання монетки. Якщо п’ять разів поспіль випадає решка, наш мозок впевнений, що наступного разу обов’язково випаде орел. Насправді шанси залишаються 50/50.

Приблизно так само працює пастка «позитивного очікування», властива ігроманам. Їм здається, що після кількох поразок удача просто повинна повернутися до них обличчям і вже наступна гра принесе їм величезний куш.

5. Воно того варте

Кожен може пригадати ситуацію, коли робив невиправдано дорогу або непотрібну покупку. І, замість того щоб нести її назад, ви переконали себе, що «воно того варте».

Так працює постшопинговая раціоналізація — мозок запрограмований на розради, коли ви робите якусь явну дурість. В кінці кінців ви починаєте думати, що ризики були виправдані і ви б вчинили так і вдруге.

6. Чужий, тому поганий

Наша вроджена потреба відчувати себе частиною колективу.

Вся справа в окситоцині — так званій молекулі любові. З одного боку, цей гормон допомагає нам створювати тісні зв’язки один з одним, з іншого — змушує відштовхувати всіх, хто залишився поза нашого кола. Він робить нас підозрілими, вселяє страх і навіть зарозумілість по відношенню до чужинців.

В кінці кінців ми переоцінюємо людей нашої власної групи і недооцінюємо тих, про кого ми, по суті, не маємо жодного уявлення. Це ефект внутрішньогрупової упередженості.

Читайте також: 

7. Чому всі навколо вагітні?

Часто трапляється так, що ми раптом починаємо всюди помічати щось для нас нове. Нам здається, що це «щось» з певного моменту стало нас переслідувати, в той час як насправді ми просто не звертали на це уваги. Це ефект вибірковості спостереження.

Приклад: ви купуєте нову машину, і з цього моменту починаєте бачити такі ж автомобілі кругом і всюди. Або жінка, яка дізналася про вагітність, раптом починає помічати навколо себе велику кількість вагітних. Це може бути все що завгодно: якась пісня або рідко вживаний вираз.

8. Стадне почуття

Ми обожнюємо рухатися разом із натовпом, хоча можемо цього й не усвідомлювати. Коли люди навколо нас вибирають улюбленця, будь то спортивна команда чи співак, то наша індивідуальність відключається. Ми впадаємо у стан своєрідного «групового мислення», яке породжується ефектом повального захоплення.

Наприклад, річ, яку ваші колеги вважатимуть крутою, швидше за все, здасться крутою і для вас. Ну або в спорті: якщо більшість з вашого оточення вболіває за якусь команду, дуже складно не піддатися загальному захопленню.

9. Мовчання — знак згоди

Схильність вважати, що інші люди мислять так само, як і ми, викликана ефектом перенесення. Наприклад, часто члени радикальних організацій впевнені, що весь світ поділяє їх позицію. Хоча так може зовсім і не бути.

З цим ефектом пов’язаний схожий — ефект помилкового консенсусу — необґрунтована впевненість, що оточуючі за замовчуванням з нами згодні.

10. Зі знижкою — значить дешево

Ми звертаємо увагу на різницю між числами, але не на їх величину. Це називається «ефектом якоря» або «пасткою порівняння». Цим фокусом активно користуються продавці.

Класичний приклад — товар на розпродажі. Ми бачимо на бирці дві ціни і оцінюємо різницю між ними, не самі ціни. Якщо знижка значна, це справляє на нас враження, навіть якщо товар насправді занадто дорогий навіть зі знижкою.

Цим прийомом користуються і ресторани — вони включають в меню непомірно дорогі страви, щоб ціна на інші здавалася цілком розумною. З цієї ж причини найчастіше ми вибираємо щось середнє — не дуже дороге, але і не найдешевше.

11. Подумаю про це завтра

У 1998 році провели дослідження на тему ефекту поточного моменту. 74% покупців, вибираючи їжу на тиждень, воліли корисні фрукти. А коли їх попросили зробити вибір на поточний день, то 70% учасників експерименту потягнулися до шоколаду.

Часто ми ведемо себе легковажно сьогодні, не думаючи про завтрашній день. Справа в тому, що підсвідомо ми перекидаємо відповідальність на когось, ким ми будемо завтра. І нам важко зрозуміти, що це знову будемо ми.

Натхнення: nlo-mir.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button