Людина

5 наукових доказів того, що людина все ще продовжує еволюціонувати (5 фото)

Говоримо — еволюція, маємо на увазі — справи давно минулих днів, коли на Землі лютував природний відбір і праця перетворювала мавпу на людину. Але рано розслаблятися, сучасні дослідження доводять, що еволюція триває. Тут і зараз, доки ти сидиш за комп’ютером.

Більше того, зараз ми робимо це набагато швидше, ніж раніше. За останні 10 000 років швидкість еволюції зросла в 100 разів, змушуючи наші гени мутувати і відбираючи з цих мутацій найбільш корисні. Ми не вершина еволюційного ланцюга. В кращому випадку — середина!

Ми п’ємо молоко

Ген, який регулює засвоєння людиною лактози, еволюціонував в ході еволюції. Спочатку людина могла засвоювати лише материнське молоко в дитинстві. Проте в результаті одомашнення корів, кіз, овець і розвитку скотарства наш організм почав виробляти гормон, що сприяє розщепленню лактози. Люди, що володіють цим геном, мали перевагу в поширенні власних генів.

Дослідження 2006 року підтвердило, що цей ген дотепер еволюціонує, як і 3000 років тому у Східній Африці. Генетична мутація, яка сприяє засвоєння лактози, є зараз у 95% європейців.

У багатьох так і не виростають зуби мудрості

Раціон древньої людини здебільшого складався з коріння, листя і горіхів. Від такої дієти зуби зношувалися досить швидко. Зуби мудрості — еволюційна відповідь на цю проблему. Свого роду запаска, зберігалася до пори до часу прямо в роті у наших предків і з’являлася саме тоді, коли інші зуби вже відслужили своє. Саме вони не давали древній людині померти в розквіті років від голоду через таке непорозуміння, як карієс або занадто твердий горіх.

Сьогоднішня їжа набагато м’якша, до того ж у нас є всілякі пристосування для її подрібнення. Зуби мудрості більше не потрібні, тому що інші служать нам набагато довше. Тому нам і доводиться розлучатися з зайвою парою.

У нас підвищився імунітет

У 2007 році група вчених з коледжу Роял Холлоуей при Лондонському університеті провела дослідження, метою якого було виявити новітні ознаки еволюції. Для цього вони вивчили близько 1800 генів, які з’явилися у людини в останні 40 000 років. Переважна більшість цих генів так чи інакше пов’язана зі здатністю людини чинити опір заразним захворюванням. Вчені прийшли до цікавих висновків.

Серед жителів Африки розповсюджено близько 12 нових генів, які допомагають організму ефективно боротися з малярією. Жителі великих міст озброєні генами, що дозволяють їм боротися з туберкульозом і проказою. Таким чином, місце проживання (або «існування», як би сказали вчені) впливає на формування імунітету.

Наш мозок зменшується в розмірах

Поки ти відчуваєш почуття переваги над тваринним світом завдяки розміру свого мозку, який робить тебе вінцем творіння, твій мозок стає меншим. За останні 30 000 років середній об’єм людського мозку зменшився з 1500 кубічних сантиметрів до 1350! Різниця приблизно розміром з тенісний м’яч.

У вчених є кілька теорій причин цього. Перша: ми стаємо дурніші, причина цього — високий рівень життя і складна організація суспільства. Простіше кажучи, тепер зовсім не обов’язково бути сильно башковитим хлопцем, щоб вижити. З іншої теорії випливає, що маленький мозок набагато ефективніше великого, тому що нервові зв’язки відбуваються набагато швидше. І, нарешті, є теорія, що мозок меншого розміру робить наш вид соціальнішим, дозволяючи ефективніше існувати в колективі. Або його ерзац — «Фейсбуці».

У деяких з нас блакитні очі

По ідеї, очі у всіх нас повинні бути карими. Але 100 000 років тому десь в околицях Чорного моря з’явилася мутація, що надає очам блакитний колір. Чому вона збереглася, залишається загадкою. Адже, як ти напевно пам’ятаєш зі шкільного курсу біології, ген карих очей домінантний, а блакитних — рецесивний, що означає, що йому треба дуже сильно постаратися, щоб прийти до влади. Проте в наші дні блакитні очі не рідкість, ген налаштований на виживання найбільш рішучим чином. Більш того, він програмує своїх господарів.

Дослідження 2007 року показало, що блакитноокі чоловіки і жінки вважають більш привабливими представників протилежної статі з блакитними очима. А кароокі люди не виявляють тієї ж принциповості.

Натхнення: nlo-mir.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть