Екологія

80% жителів міст у світі дихають забрудненим повітрям

Більше 80% людей, які проживають у міських районах, в яких налагоджена система контролю за якістю повітряного середовища, вимушені дихати повітрям, вміст шкідливих речовин у якому перевищує граничні значення, встановлені Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ).

6a7fc9c3aeeb17d72a812e3020a10441

Про це йдеться в доповіді, опублікованій на сайті ВООЗ. Зазначається, що хоча ця проблема існує в усіх регіонах світу, все ж найбільш сильному впливу забрудненого повітря піддаються міста з низьким рівнем доходів.

За останніми даними, в 98% міст, в яких проживають понад 100 тисяч осіб, в країнах з низьким і середнім рівнем доходів, якість повітря не відповідає вимогам, розробленим ВООЗ. У той же час у країнах з високим рівнем доходів частка таких міст знижується до 56%, зазначають в організації.

За останні два роки база даних ВООЗ щодо якості повітря, яка в даний час охоплює три тисячі міст у 103 країнах, практично подвоїлася. Отримані відомості дозволяють констатувати негативний вплив забруднення на здоров’я людей – так, встановлено, що у зв’язку зі зниженням якості повітря підвищується ризик інсульту, серцевих хвороб, раку легенів, хронічних і гострих респіраторних захворювань, включаючи астму, у людей, які проживають у містах.

Дані по регіонах

Провівши дослідження, ВООЗ з’ясувала, що з 2008 по 2013 роки, ступінь забруднення повітря в містах світу підвищилася на 8%, лише в деяких регіонах зафіксовано поліпшення за цим показником, йдеться в доповіді.

В цілому інтенсивність забруднення міського повітря найнижча в країнах з високим рівнем доходів, головним чином в Європі, в країнах Америки та в західній частині Тихого океану.

Найвищі показники забрудненості повітря спостерігаються в країнах з низьким і середнім рівнями доходу – у регіонах Східного Середземномор’я та Південно-Східної Азії. У цих регіонах річні середні рівні найчастіше в 5-10 разів перевищують граничні значення, встановлені ВООЗ.

В Африці дані про забруднення міського повітря різняться в залежності від регіону, проте з аналізу випливає, що рівень вмісту дисперсних речовин тут перевищує середні значення.

Забруднення повітря, в якому містяться високі концентрації дрібних і тонкодисперсних частинок, що являє собою найвищий ризик для здоров’я, будучи причиною передчасної смерті трьох мільйонів осіб у світі щорічно, констатують у ВООЗ.

Директор департаменту громадської охорони здоров’я ВООЗ Марія Нейра заявила, що рівень забруднення міського повітря продовжує зростати такими темпами, які не можуть не викликати тривогу і надають руйнівний вплив на здоров’я людей. У той же час, зазначила вона, підвищується рівень обізнаності людей і контроль за якістю повітря проводиться у все більшій кількості міст. В результаті, за її словами, по мірі підвищення якості повітря знижується показник поширеності респіраторних і серцево-судинних захворювань на глобальному рівні.

Заходи, запропоновані ВООЗ для вирішення проблеми

Більше половини міст, в яких проводиться такий контроль, в країнах з високим рівнем доходів і більше третини міст у країнах з низьким і середнім рівнем доходів знизили показники забрудненості повітря за п’ять років більш ніж на 5%.

ВООЗ пропонує вживати такі заходи, як скорочення викидів промислових димових труб, більш широке використання відновлюваних джерел енергії, наприклад сонячної та вітрової, пріоритетний розвиток систем швидкісних перевезень, розширення практики пересування пішки та розвиток мереж велосипедних доріжок.

В організації підкреслюють важливість підвищення якості міського повітря, відзначаючи, що в результаті знижуються витрати на лікування хвороб, викликаних цією проблемою, і підвищується продуктивність працівників, зростає тривалість життя, наголошується в доповіді.

На Всесвітній асамблеї охорони здоров’я 23-28 травня держави-члени обговорять дорожню карту зміцнення глобальних заходів по реагуванню на негативні наслідки забруднення повітря для здоров’я людей, підкреслюють у ВООЗ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button