Всесвіт

Активність Сонця знизилася до мінімуму

З початку 2017 року на Сонці спостерігалася лише одна маленька плямочка протягом кількох годин 3 січня. В інший час сонячний диск був «чистий» і залишається досі таким.

898ef925a0ee38d1c31e287b2d6d8a84

Сонячні плями — це області виходу сильних магнітних полів в фотосферу Сонця. На сонячному диску вони відображаються у вигляді темних плям. Їх температура приблизно на 1500 кельвінів нижче інших ділянок фотосфери.

Останній раз аналогічна низька активніст відбувалася майже 7 років тому, в травні 2010 року, перед попереднім глибоким сонячним мінімум. Кількість сонячних плям збільшується і зменшується з періодом ~ 11 років, повільно вагаючись між максимумом і мінімумом. У 2017 році маятник хитнеться в бік мінімуму. Для порівняння: у 2017 році плям на Сонці не було вже 10 днів, в 2016 — 32 (за весь рік), в 2015 — 0.

Що таке 11-річний цикл активності?

Одинадцятирічний цикл, також званий цикл Швабе або цикл Швабе-Вольфа — це помітно виражений цикл сонячної активності, що триває приблизно 11 років. Він характеризується досить швидким (приблизно за 4 роки) збільшенням кількості сонячних плям, і потім більш повільним (близько 7 років), його зменшенням. Довжина циклу не дорівнює конкретно 11 років: у XVIII–XX століттях його довжина становила 7-17 років, а в XX столітті — приблизно 10,5 року.

Що таке число Вольфа?

Число Вольфа — це показник сонячної активності, запропонований швейцарським астрономом Рудольфом Вольфом. Він не дорівнює числу плям, які спостерігаються в даний момент на Сонці, а обчислюється за формулою:

f — кількість спостережуваних плям;
g — кількість спостережуваних груп плям;
k — коефіцієнт, що виводиться для кожного телескопа, за допомогою якого проводяться спостереження.

Всупереч поширеній думці, космічна погода не завмирає, коли сонячні плями зникають. Доказ тому — яскраві вогні, які танцювали навколо Північного полярного кола в останні ночі. Тому Арне, який відобразив сяйво з містечка Гротфьорд в Норвегії, порівняв його з зеленою лавою з вулкана, зазначивши, що воно сталося 5 січня, коли сонячний диск був абсолютно порожнім.

Сяйва були викликані потоком сонячного вітру, що випливають з великої області в атмосфері Сонця. Такі корональні діри — звичайне явище під час падіння сонячної активності.

Коли сонячні плями зникають, відбувається багато цікавого. Наприклад, Сонце випромінює екстремальний ультрафіолет, що призводить до охолодження і руйнування верхніх шарів атмосфери Землі. В результаті кількість повітря в цих шарах стає недостатньої для спалювання космічного сміття, і воно накопичується навколо нашої планети.

Крім того, під час сонячного мінімуму стискається геліосфера, в результаті чого міжзоряний простір стає ближче до Землі. Галактичні космічні промені проникають крізь Сонячну систему з відносною легкістю. Готуйтеся, хвиля космічних променів вже настає і може нести наслідки для космонавтів і навіть звичайних авіапасажирів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button