Земля

Активність вулканів Ісландії може зрости через потепління клімату

Танення льодовиків Ісландії в результаті зміни клімату на планеті може призвести до збільшення активності численних вулканів, розташованих на території острівної держави. До такого висновку прийшли дослідники з університету британського міста Лідс, стаття яких опублікована в науковому журналі Geology.

“Викликана людиною зміна клімату призводить до стрімкого танення льодів в регіонах, де спостерігається вулканічна активність. В Ісландії це може обернутися більш частими виверженнями”, – йдеться в заяві співавтора дослідження доцента Університету Лідса Грема Суїндлса.

Вивчивши шари вулканічного попелу, що збереглися в торфовищах і озерних відкладеннях, автори наукової роботи прийшли до висновку, що активність ісландських вулканів помітно знизилася у відносно холодний період між 3,5 і 2,5 тис. років до н. е.., коли товщина ісландських льодовиків істотно збільшилася. За спостереженнями вчених, між початком похолодання і помітним зниженням вулканічної активності пройшло близько 600 років. Як зазначає Суїндлс, зараз вулканічні системи Ісландії перестають відчувати вплив, наданий на них так званим Малим льодовиковим періодом XVI-XIX століть, проте поки складно сказати, коли саме виверження на острові можуть почастішати.

Як пояснює колега Суїндлса американець Іван Савов, по мірі відступу льодовиків колосальний тиск, який вони своєю вагою чинять на поверхню Землі, зменшується, що може призвести до прискорення ряду процесів в мантії і надходження більшої кількості магми в розломи в земній корі.

Ісландія – острів вулканічного походження. Він знаходиться на стику двох літосферних плит, будучи по суті гребенем тектонічного шва, що піднімається над поверхнею океану. Найбільш активним вулканом в Ісландії вважається Ґрімсвотн, який вивергався 20 разів за останнє століття – в останній раз в травні 2011 року. На сьогоднішній день 22 з приблизно півтора сотень ісландських вулканів вважаються активними. Багато з них поховані під льодом, товщина якого в разі найбільшого з європейських льодовиків – Ватнайекюдля – може досягати 1 км

За століття ісландці навчилися жити по сусідству з норовистими вогнедишними жерлами, проте в 1783-1784 році найсильніше виверження вулкана Лакі ледь не змусило людей повністю покинути острів. Воно викликало масовий падіж худоби і голод серед населення, який призвів до загибелі 10 тис. осіб. У 2010 році виверження безіменного вулкана під льодовиком Ейяфьядлайекудль на шість днів паралізувало повітряне сполучення в небі над більшою частиною Європи і обернулося колосальними збитками для авіаперевізників.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button