Наука

Алкогольну залежність запропонували лікувати психоделіками

У новому дослідженні групи американських вчених показана можливість більш успішного лікування алкогольної залежності при поєднанні стандартних методів психотерапії з терапією природною психоделічною речовиною — псилоцибіном, одержуваним з галюциногенних грибів. Результати викладені в статті, опублікованій в журналі JAMA Psychiatry.

Image by Michael M from Pixabay

Останнім часом все більше наукових клінічних досліджень відзначає перспективність застосування низьких доз психоделіків для лікування різних нейропсихіатричних розладів, пов’язаних з порушенням функцій нервової системи. І хоча механізми психоделічного лікування залишаються не до кінця зрозумілими, дія цих препаратів, мабуть, підвищує нейропластичність мозку, впливаючи на структуру нейронів і нейронних мереж.

Один з таких класичних психоделіків – псилоцибін, природна наркотична сполука, що міститься в десятках видів грибів. Ефекти вживання цього препарату вкрай різноманітні і залежать від суб’єктивних переживань пацієнта / учасника дослідження і обстановки, що оточує його, включаючи супутню психотерапію.

Раніше була показана перспективність застосування псилоцибіну і фармакологічно подібного йому діетиламіду лізергінової кислоти (ЛСД) в лікуванні алкогольної залежності. Нове подвійне сліпе рандомізоване клінічне дослідження (в якому ні учасники, ні самі автори спочатку не знають, кому з пацієнтів дістався препарат, а кому — плацебо) дозволило вперше оцінити ефективність терапії псилоцибіном в поєднанні зі стандартними методами психотерапії.

Співвідношення активної та летальної дози і потенціал залежності психоактивних речовин 

Шкала звикання і токсичності поширених рекреаційних наркотиків / © Gable R. S., Drugs and society: U. S. public policy, 2006

Курс лікування для кожного з 93 учасників складався з 12 сеансів психотерапії і двох прийомів препарату (псилоцибіну або плацебо) після чотирьох і восьми сеансів. При цьому сеанси включали в себе не тільки стандартні терапію підвищення мотивації і когнітивно-поведінкову терапію, а й навчання управлінню і використанню психоактивних ефектів досліджуваної речовини.

В результаті, після восьми місяців терапії і спостереження, учасники, які приймали псилоцибін, знизили число випадків вживання алкоголю в середньому на 83% щодо початкового рівня, до дослідження. Водночас контрольна група, яка приймала плацебо, теж скоротила вживання алкоголю, але лише на 51%. При цьому майже половина (48%) учасників, які отримували психоделік, повністю відмовилися від алкоголю після закінчення лікування (у порівнянні з 24% у контрольній групі).

Вплив лікування на характер вживання алкоголю. Стрілки вказують на два сеанси лікування псилоцибіном або плацебо / © Bogenschutz M., et al., JAMA Psychiatry, 2022

“Наші результати переконливо свідчать про те, що терапія псилоцибіном — багатообіцяючий спосіб лікування алкогольної залежності. У міру зростання числа досліджень в області психоделічного лікування ми знаходимо все більше можливих застосувань для лікування психічних захворювань. Крім розладу, пов’язаного з вживанням алкоголю, цей підхід може виявитися корисним при лікуванні інших залежностей, таких як куріння сигарет і зловживання кокаїном і опіоїдами», — сказав провідний автор дослідження, психіатр Майкл Богеншутц (Michael Bogenschutz), доктор медичних наук і директор Центру психоделічної медицини Лангоне при Нью-Йоркському університеті.

Незважаючи на високу значимість отриманих результатів, автори попереджають, що до того моменту, як препарат буде готовий для широкого клінічного застосування, необхідно детально задокументувати всі ефекти псилоцибіну і уточнити відповідну дозування. Тому надалі дослідницька група планує провести більш велике дослідження з набагато більшим числом учасників.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments