Людина

Антропологи виявили, що в Європі покоління змінюються швидше, ніж в Азії

Аналіз ДНК продемонстрував, що протягом останніх 40 тисяч років європейці заводили дітей в середньому раніше і встигли змінити більше поколінь, ніж жителі Азії та Америки.

©Daniel Walker, Flickr

Середній вік батьків в момент появи у них дітей, які згодом теж залишать потомство, визначає інтервал між поколіннями. Заведено вважати, що він тісно пов’язаний з біологічними особливостями виду і залишається більш-менш постійним. Однак у новій статті, опублікованій в журналі Nature Communications, показано, що протягом тисяч років інтервал між поколіннями залишається різним у жителів Європи, Східної Азії та Америки.

Для оцінки числа автори роботи — Міккель Шайруп (Mikkel Schierup) і його колеги з Орхуського університету в Данії — використовували геномні дані зразків, датованих віком аж до 40 тисяч років. Як практично у всіх сучасних людей, їх ДНК містить сліди схрещування з неандертальцями. Однак у зразків з Азії неандертальські фрагменти в середньому на 12 відсотків довше, ніж у Європі.

Вчені пояснюють це рекомбінацією – “перемішуванням” ділянок хромосом, яке відбувається в процесі статевого розмноження. Чим більше рекомбінацій, тим більше фрагментується початкова послідовність. Тому автори зробили висновок, що жителі Азії та Америки ставали батьками в середньому пізніше і змінили менше число поколінь, ніж в Європі.

На те ж вказав аналіз мутацій, накопичених в батьківській ДНК і переданих потомству. Їх кількість з віком зростає, і разом з даними по неандертальських фрагментів ця інформація показує, що протягом останніх 40 тисяч років інтервал між поколіннями не залишався постійним, змінюючись в межах трьох-п’яти років, а в Європі був на 10-20 відсотків коротше, ніж в Азії.

Цікаво, що такий підхід дозволяє порівняти навіть вік матері й батька. Автори продемонстрували, що для жителів Азії характерні союзи старшого чоловіка з більш юною жінкою, а ось в Європі спостерігається тенденція до спілок між ровесниками. Вчені вважають, що ці відмінності у жителів різних континентів пов’язані з особливостями місцевого клімату, культурного і технологічного розвитку.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button