Земля

Археологи виявили один з двох кораблів експедиції Франкліна, зниклих в Арктиці більше 160 років тому

Прем’єр-міністр Канади Стівен Харпер повідомив про сенсаційну подію для канадських дослідників Арктики: один з двох британських кораблів сумно відомої експедиції Франкліна, члени якої зникли понад 160 років тому, знайдено.

Видання The Globe and Mail опублікувало фотографію, на якій зображений корпус корабля, виявлений в ході сканування морського дна. Серед фотографій також є тіла моряків, які практично не зотліли завдяки вічній мерзлоті.

foto_cikavosti_12.09.2014-06-01_resized

 

Поки дослідники не знають, який з двох кораблів експедиції – “Терор” або “Еребус” – був знайдений. “Я радий оголосити, що в цьому році експедиція в протоці Вікторія вирішила одну з найбільших таємниць Канади – виявила один з двох кораблів, що входили в експедицію Франкліна”, – цитує Харпера BBC News.

Читайте також: «Пінгвіни-збоченці» збентежили капітана Скотта і його експедицію

“Знаходження першого судна, безсумнівно, додасть імпульс, направить вітер в наші вітрила, і нам вдасться знайти другий корабель і дізнатися ще більше про те, що сталося з екіпажем експедиції Франкліна”, – додав канадський прем’єр.

Варто відзначити, що знахідка дійсно є справжнім проривом, адже втрачену експедицію не могли відшукати протягом майже 170 років. Сер Джон Франклін очолив подорож до Арктики в 1845 році – метою експедиції було дослідження невідомої частини Північно-Західного проходу. Обидва судна зі 129 членами екіпажу, включаючи самого Франкліна, пропали.

Британське Адміралтейство почало шукати учасників експедиції лише три роки потому, в 1848 році. Пошуки не були успішними і довгий час про долю членів експедиції нічого не було відомо. Експерти вважають, що кораблі були замкнені в льодах біля острова Кінг-Вільям, а члени екіпажу кинули суду в намаганні досягти населеного пункту.

У 1981 році група вчених з Університету Альберти розпочала серію наукових досліджень могил, тіл і інших артефактів, які залишила після себе експедиція Франкліна на островах Бичі і Кінг-Вільям. Вони прийшли до висновку, що члени екіпажу, могили яких були знайдені на острові Бичі, швидше за все, померли від запалення легень і туберкульозу на фоні загального погіршення здоров’я внаслідок отруєння свинцем через неякісно зроблені пайки банок, в яких зберігалося продовольство. Пізніше було висунуто припущення, що джерелом отруєння послужила система дистильованого водопостачання. Додамо, що відмітини на людських кістках, виявлених на острові Кінг-Вільям, розглядалися як ознаки канібалізму.

foto_cikavosti_12.09.2014-06-02_resized

 

У серпні 2008 року канадське урядове агентство Національні парки Канади оголосило шеститижневий пошук обох кораблів, вартістю 75 тисяч канадських доларів, у якому використовувався криголам CCGS Sir Wilfrid Laurier. Пошук також повинен був підкріпити претензії Канади на суверенітет над значною частиною Арктики.

Навесні цього року дослідникам вдалося виявити фрагменти кораблів, їх стереоскопічні знімки були опубліковані в Twitter. Влітку 2014 року була зроблена чергова спроба відшукати кораблі, яка, зрештою, увінчалася успіхом. Цікаво, що у зниклої експедиції Франкліна навіть є аккаунт у Twitter, в якому “сам глава експедиції” цікавився: “чи Будуть залишки моїх кораблів знайдені цього літа?”

Читайте також: Озеро Байкал перетворюється в болото через чужорідні водорості

378-тонний “Еребус” і 331-тонний “Терор” були колишніми бомбардирськими судами Королівського військово-морського флоту, перебудовані для плавань у льодах і оснащені за найсучаснішими стандартами XIX століття. Бомбардирські кораблі взагалі будувалися міцними, щоб витримати величезну віддачу тритонних мортир, і завдяки цьому добре підходили для служби в Арктиці.

“Терор”, до речі, до експедиції Франкліна потрапляв у льодовики в північній частині Гудзонової затоки – він ледве пережив зимовий сезон на острові Саутгемптон. У Twitter експедиції Франкліна розміщена ілюстрація “Терору”, затиснутого льодами. Інші малюнки можна подивитися на сайті Публічної бібліотеки Торонто.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button