Всесвіт

Астрофізики передбачили, коли Сонце нагріється до максимуму

Дослідники вивчили минуле і майбутнє Сонця на основі вибірки з десятків тисяч зірок, подібних до нашої.

Дослідники з обсерваторії Лазурного Берега у Франції разом з вченими з Європейського космічного агентства вивчили дані великого спостереження за зірками Чумацького шляху, який веде космічний телескоп Gaia. Астрофізики знайшли десятки тисяч зірок подібних нашому Сонцю, поміж них майже 6 тис. зірок, що знаходяться на тому ж етапі еволюції. Вони розкажуть про минуле і майбутнє нашої зірки.

Астрофізики використовують для класифікації аналіз спектральних ліній. Це темні лінії, які з’являються в веселці кольорів, що виникають, коли світло зірки розщеплюється призмою. Впорядкованість спектральних ліній пов’язана з температурою зірки, а ширина деяких з них дозволяє оцінити світність і вік зірки. Додаткові дані, зібрані в третьому випуску спостережень Gaia, також містять інформацію про масу та хімічний склад.

Спектри поглинання і випромінювання деяких хімічних елементів. Зображення: NASA, ESA, Leah Hustak (STScI)

Із загального набору даних, зібраних телескопом, дослідники відібрали ті зірки, які мали ту ж масу і хімічний склад, що і Сонце. Оскільки вік був різний, вибрані ними зірки сформували лінію на діаграмі, яка представляє еволюцію нашого Сонця з його минулого в майбутнє.

Дослідження показує, що Сонце, якому зараз 4,57 млрд років продовжить нагріватися. Воно досягне максимальної температури приблизно у віці 8 млрд років, потім охолоне і збільшиться в розмірах, ставши червоним гігантом віком близько 10-11 млрд років. Після цього у віці близько 11,8 млрд років воно поступово перетвориться на крихітний білий карлик.

Минуле і майбутнє Сонця. Відео: ESA / Gaia/ DPAC, CC BY-SA 3.0 IGO

У другій частині дослідження вчені уточнили параметри пошуку і сконцентрувалися на пошуку двійників Сонця, зірок, які знаходяться на тій же стадії еволюції. Вченим вдалося знайти 5 863 зірки, температура, гравітація на поверхні, склад, маса і радіус яких відповідає сучасному Сонцю.

Вчені планують сконцентруватися на вивченні цих зірок. Вони сподіваються знайти відповідь на питання, як розвивалися подібні системи в інших частинах Галактики: чи є у них планети, з якою швидкістю обертається зірка і планети, а може бути навіть, чи є там ознаки населених планет.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button