Всесвіт

Астрономи знайшли планету де рік триває 1100 днів

Планетологи виявили у подвійної зірки KOI-2939 в сузір’ї Лебедя планету, віддалену від світила на рекордно далеку відстань — рік на ній триває 1100 днів, що робить її найбільш далеким «татуїном» з усіх відомих екзопланет такого роду.

efc21a1f540de453b0f7ddebc9af952d
Сьогодні існує два основних методи пошуку планет за межами Сонячної системи — так званий транзитний метод, використовуваний телескопом «Кеплер» і його спадкоємцем TESS, і старий метод променевих швидкостей, який використовується наземним спектрометром HARPS. Перший прийом вважається швидким, а другий — більш надійним.

І в тієї, і в іншої методики є один загальний недолік — вони вкрай погано пристосовані, хоча і з абсолютно різних причин, для пошуку планет, що знаходяться на великій відстані від світила або декількох світил. З цієї причини відкриття планет на великій відстані від зірок, особливо великих екзосвітів або планет у подвійних світил, завжди стає великою подією в астрономії.

Вільям Боруцкі (William Borucki), колишній керівник проекту «Кеплер» з Центру НАСА імені Еймса, і його колеги знайшли перший в історії планетології юпітероподібний «Татуїн» — планету KOI-2939b, що обертається навколо двох світил — розташований приблизно в 1,5 рази далі, чим Марс від Сонця, вивчаючи дані, зібрані «Кеплером» до його поломки.

Відкриття цієї планети, як розповідають науковці, було справжнім дивом — завдяки тому, що рік на ній триває 1100 днів, вона всього два рази «заступила» своєю тінню диски зірок KOI-2939, сонцеподібних жовтих субкарликів, які здійснюють один оберт навколо за 11 днів. Це дало вченим вкрай мало знімків і даних для того, щоб переконатися, що перед ними знаходиться планета, а не пляма на світила або якийсь інший об’єкт.

За своїми властивостями ця планета нагадує Юпітер — її діаметр приблизно дорівнює юпітеріанському, а маса — приблизно в 1,5 рази більше, ніж у нього. Вона знаходиться від світил приблизно в 1,5 рази далі, ніж Марс від Сонця, і знаходиться майже посередині так званої «зони життя» — «бублика» орбіт, де вода на поверхні планет може існувати в рідкому вигляді. Таким чином, супутники KOI-2939b, якщо вони існують, можуть приховувати в собі життя.

Читайте також: 

Подібні параметри здивували вчених, так як ні один з відомих їм «татуїнів» не володів настільки значними розмірами і не був так далеко від зірок. Деякі планетологи взагалі вважали, що настільки великі планети не можуть існувати, так як їх орбіта буде нестабільною і вони будуть неминуче «катапультовані» за межі зоряної системи.

Що цікаво, «татуїни» досі залишаються рідкістю — з моменту відкриття першої такої планети, знайденої Боруцьким і його колегами в 2011 році, було відкрито всього 10 «татуїнів» у восьми зоряних системах. KOI-2939b стала одинадцятою планетою такого роду, і першим «двійником Юпітера» серед них.

Рідкість настільки далеких «татуїнів», як зазначають вчені, може пояснюватися тим, що вони стають видимими для «Кеплера» лише на дуже короткий час, коли їх орбіту періодично «хитне» в результаті гравітаційних взаємодій з зірками, майже ідеально накладається на диск світила, якщо дивитися на них з Землі. Приміром, KOI-2939b стане невидимою для нас приблизно через 160 років, завершують планетологи.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button