Технології

Бактерії навчилися виробляти «живий бетон» з желатину і піску

Чи можуть бактерії побудувати будинок? Команда з Гарварду отримала грант на створення унікального будівельного матеріалу.

Існує безліч моделей того, як мікроорганізми, рослини і гриби можуть бути використані при створенні довговічних, придатних для життя будов. Генетики — такі як Віль Срубар і його колеги з Університету Колорадо — налаштовують бактеріальний геном до тих пір, поки мікроби в процесі життєдіяльності не навчаться виробляти вапняк або, приміром, готову основу для пінополістиролу.

Нещодавно вчені опублікували статтю про використання ціанобактерій для вирощування повноцінного будівельного матеріалу на основі піску. Мета цього дослідження — замінити шкідливі для екології цемент і бетон, виробництво яких вважається одним з найбільш «брудних» з вироблення вуглецю у всьому світі.

«Протягом століття технологія виробництва цементу та бетону практично не зазнала змін. Зараз же вчені шукають аналоги, черпаючи натхнення з природи — наприклад у коралових поліпів, що створюють рифи»,
пише портал Discover.

Зв’язок досить буквальний: коралові поліпи виділяють вапняк, який виступає в якості захисної оболонки і з часом утворює природний цемент. А промисловий цемент виробляють шляхом подрібнення вапняку в порошок і подальшого випалення в дуже гарячій печі. Оскільки корали вміють робити цю речовину, природним шляхом, саме їх гени допоможуть наділити бактерії новими властивостями.

У новій статті генетиків, щоправда, механізм дещо відрізняється. Змішуючи пісок з желатином і додаючи ціанобактерії, дослідники спонукають останніх переробляти желатин і тим самим кальцифікують його. У результаті виходить схожий на бетон матеріал, що становити собою гетерогенну суміш цементу і деяких відкладень.

Схожий матеріал вже є на ринку — це покриття для басейнів під назвою Pebblecrete. Ось тільки в разі бактерій піщинки зв’язуються не прозорою епоксидною смолою, а тонким шаром кальцинованого желатину. Найбільша проблема для нового винаходу полягає в контролі вологості. Бактерії — живі істоти, що мешкають у вологому середовищі, так що висушити «живий» бетон до кінця вельми непросто. У інтерв’ю Discover Срубар сказав, що кінцева мета проєкту — створити штам бактерій, стійкий до надсухих умов. Звучить як наукова фантастика, однак на Землі вже відомі кілька таких штамів. Як неважко здогадатися, вони мешкають в найбільш посушливих районів нашої планети — так що нам ще є чому повчитися у природи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button