Здоров'я

Бактерії здатні зупиняти свій ріст, щоб врятуватися від антибіотиків

У XX столітті антибіотики вважалися ефективними засобами проти викликаних бактеріями інфекційних захворювань. Однак сьогодні хвороботворні мікроби швидко виробляють стійкість до цих речовин і деколи навіть перестають рости в період активності ліків, щоб потім відновити колонію і знову запустити хворобу. Нещодавно група вчених з Університету Суррея (Англія) з’ясувала, що деякі бактерії здатні буквально забувати, як їм рости, тим самим забезпечуючи собі безпеку під час вбивчої роботи антибіотиків. А починається ця «забудькуватість» на генетичному рівні.

Бактерии способны останавливать свой рост, чтобы спастись от антибиотиков

Кишкова паличка (Escherichia coli) здатна ховатися від антибіотиків

Про нове відкриття вчених було розказано в науковому виданні PNAS. Під час вивчення штаму кишкової палички (Escherichia coli) дослідники виявили, що у деяких з них є мутації в гені ydcl, з-за якого бактерії ніби забувають як зростати. Згодом вони стають маленькими й повільними, з-за чого антибіотики просто не можуть їх знайти та знищити. По суті, ці бактерії стають стійкими до ліків і з часом можуть розмножитися, щоб запустити інфекційне захворювання заново. Виходить, що вже зараз, в деяких випадках, лікування людини антибіотиками є неефективним.

Як виробляється стійкість до антибіотиків?

В ході того, як бактерії ретельно ховаються від антибіотиків, вони виробляють до них ще більшу стійкість. Тепер вченим відомо, що хвороботворні мікроорганізми ховаються від ліків завдяки змінам в гені ydcl. Є ймовірність, що в майбутньому буде створена технологія, яка не буде дозволяти мікробам впадати в сплячку. В ідеалі, завдяки цьому, можна буде серйозно лікувати інфекційні захворювання та не допускати їх повторної прояви через несподівано «ожилих» бактерій.

Смертність у світі може збільшитися

Якщо вченим не вдасться цього зробити, то до 2050 року смертність через стійких до антибіотиків бактерій може помітно зрости. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у 2016 році в світі померло 56,9 мільйона людей. В майбутньому це число може збільшитися з-за високої смертності від серцево-судинних захворювань і раку, так і внаслідок того, що антибіотики перестануть бути ефективними засобами проти серйозних захворювань. На цей момент через це щороку помирає 700 000 людей, але через кілька десятків років цей показник може досягти 10 мільйонів людей в рік.

Бактерии способны останавливать свой рост, чтобы спастись от антибиотиков

В майбутньому через стійких до антибіотиків бактерій буде вмирати більше людей

Адже стійкість до антибіотиків виробляють дуже небезпечні бактерії. Наприклад, у 2019 році в африканській республіці Конго був знайдений штам бактерій роду сальмонели (Salmonella Typhimurium), яким не страшні жодні сучасні ліки. Їх стійкість обумовлена тим, що вони втратили необхідні для пересування джгутики і стали непомітними для імунних клітин людини. Завдяки цьому тепер багато людей ризикують захворіти на сальмонельоз, який хоч і проходить через 2-7 днів підвищеної температури, блювання і болі в області шлунка, але все одно може ускладнитися і стати причиною смерті людини.

Вченим потрібно терміново придумувати методи ослаблення бактерій або розробляти нові види ліків. На щастя, деякі дослідники вже займаються створенням альтернативи антибіотиків.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button