Здоров'я

Пошкодження легенів через вейпінг нагадують хімічні опіки

Раніше ЗМІ писали про те, що електронні сигарети є причиною загадкової хвороби легень серед підлітків і молодих людей. Нещодавно лікарі клініки Майо в США досліджували зразки тканин легенів у 17 пацієнтів. Всі зразки виглядали так, ніби люди зазнали впливу токсичних хімічних речовин. Двоє пацієнтів, чиї зразки були досліджені померли. Фахівці заявляють, що отримані пошкодження легенів схожі з хімічним опіком.

Що сталося з курцями електронних сигарет?

З того моменту, як кількість постраждалих від вейпінгу склало приблизно сто осіб пройшло трохи більше як місяць. Сьогодні на території США зафіксовано понад 800 випадків хвороби легенів в 46 штатах. 16 осіб померли. Більшість постраждалих курили ТГК — психоактивний інгредієнт марихуани, однак деякі пацієнти повідомляють, що курили звичайний нікотин. Лікарі не змогли точно визначити, що саме викликає пошкодження легенів, а також яка кількість шкідливих речовин стала причиною хвороби. Проте вчені досі не знають, чи є рідина, що випаровується причиною хвороби або вся справа в токсинові, що виділяються з матеріалів, які використовуються для виготовлення приладів для вейпінгу.

Тетрогідроканнабіол (ТГК) – це один з основних каннабіноїдів, міститься в суцвіттях і листках конопель.

Спочатку фахівці припускали, що легені курців були забиті парами масел, такими як масло ТГК, або ацетат вітаміну Е, який іноді використовується для розведення олійки ТГК. Однак в ході дослідження зразків тканин ознак скупчення олії в легенях не було виявлено. Замість цього вчені побачили багато імунних клітин, які називаються макрофагами, що мали пінистий вигляд, характерний для хімічних пошкоджень. Іншими словами, легені курців мали ушкодження, характерні для хімічного опіку. Фахівці повідомляють, що буде потрібне подальше вивчення виявлених хімічних сполук, щоб зрозуміти, які з них завдають шкоди організму.

Повреждения легких из-за вейпинга напоминают химические ожоги
Випадки смерті через пошкодження легенів, зафіксовані на території США

Серед постраждалих була 31-річна жінка, яка померла, незважаючи на інтенсивне лікування стероїдами і навіть підключення апарата для подачі кисню безпосередньо в кровотік. Відомо, що жінка курила електронні сигарети, проте інформації про те, які саме речовини вона вживала немає. Ще однією жертвою став 21-річний чоловік, який повідомив про куріння нікотину протягом п’яти років, однак захворів незабаром після додавання в вейп марихуани.

Смертельні травми легенів

За словами доктора Брендона Ларсена, хірурга в клініці Майо в Скоттсдейлі, у всіх 17 випадках спостерігалася патологія легень, яка виглядає як опік від впливу хімічного диму. Ларсен вважає, що травми виглядають так само, як і у людей, схильних до дії отрут, таких як гірчичний газ або хімічну зброю, яка використовувалася в роки Першої світової війни.

Результати дослідження були опубліковані в The New England Journal of Medicine і включали зразки, отримані від 13 чоловіків і чотирьох жінок, вік яких варіювався від 19 до 67 років. Близько 70% з них повідомили про куріння марихуани або олійки канабісу. Одинадцять осіб проживали в Аризоні, п’ять в Міннесоті і один у Флориді. У цих пацієнтів спостерігалося пошкодження тканин і загибель клітин слизової оболонки дихальних шляхів і самих легенів.

Повреждения легких из-за вейпинга напоминают химические ожоги
На знімку зразки тканини легенів чотирьох пацієнтів. Двоє з них померли

Вчені вважають, що не всі пацієнти зможуть одужати, також на даний момент говорити про те, що легені тих, кому вдалося вижити, повністю відновляться. Якими будуть довгострокові наслідки отриманих травм також не відомо. Протягом десятиліть лікарі опитували пацієнтів про паління звичайних сигарет, однак лише нещодавно стали уточнювати що саме вони курять. Два з випадків, включених у звіт клініки Майо, відбулися до 2019 року. На думку доктора Ларсена, пацієнти зі схожими симптомами зверталися за медичною допомогою і раніше, проте причина їх хвороби не була виявлена.

Зазначимо, що виробники електронних сигарет продовжують запевняти громадськість у тому, що їх продукція безпечна. Подібні заяви, на тлі численних смертей, виглядають заяви глав тютюнових компаній в минулому — нібито куріння сигарет ніяк не шкодить здоров’ю.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button