Здоров'я

Біла гарячка: як розпізнати симптоми і що робити рідним потерпілого?

Біла гарячка – так в народі називають стан гострого психозу, який виникає у людини на ґрунті зловживання алкоголем. Лікарі називають цей стан інакше – металкогольний психоз, або delirium tremens (лат.буквально — «тремтяче затьмарення»). Але як би ви не назвали цей стан, його наслідки для здоров’я хворого можуть бути найсумнішими.

15-12-15-foto-600x476-1

Отже, що ж таке біла гарячка, які її симптоми і що робити родичам у випадку раптового психозу? Давайте про все по порядку.

Що таке біла гарячка?

Приступи білої гарячки, як правило, трапляються з людиною, що знаходиться на третій стадії хронічної алкогольної залежності, коли у всьому його організмі виробляється пріоритет на прийом спиртного. Кажучи простими словами, алкогольний делірій – це реакція організму на припинення надходження в організм алкоголю.

Уявіть ситуацію: людина вживає спиртне регулярно кілька років поспіль. За цей час алкоголь чинить примусовий «гальмуючий» вплив на нервову систему, тобто всі процеси збудження старанно придушуються етанолом. І раптом, в силу яких-небудь причин, надходження алкоголю в організм різко припиняється. На зміну постійної загальмованості починають виходити накопичені резерви збудження. Що відбувається в такому випадку?

Симптоми білої гарячки

Так, саме так! Симптоми білої гарячки з’являються на тлі синдрому відміни алкоголю. Хворий, що страждає алкоголізмом, стає нервовим і дратівливим. Починається фаза передделірію, яка характеризується такими симптомами як:

– підвищена тривожність;

– параноя;

– тремор кінцівок;

– загальне погіршення самопочуття (нудота, блювота, підвищення температури);

– стрибки тиску;

– рясне потовиділення;

– порушення сну (безсоння);

– слухові і зорові галюцинації.

Якщо в такому стані хворий продовжує утримуватися від алкоголю, в його організмі виникає психомоторне збудження. Цей стан характеризується занепокоєнням, різкими змінами настрою, підвищеною емоційністю, агресією. Галюцинації набувають прогресуючий характер. Значно збільшуються фізичні, силові можливості організму. В умовах надмірного збудження і прогресуючих галюцинацій мозок хворого може неадекватно сприймати навіть звичайні, повсякденні події. Реакції на ці події можуть бути непередбачуваними. Практика знає чимало трагічних випадків, коли пацієнти в нападі білої гарячки наносили шкоду собі або оточуючим.

Приступ білої гарячки може проходити і без зовнішніх проявів агресії з боку хворого. Однак галюцинації, марення і розмови з самим собою, в будь-якому випадку, є тривожними симптомами. І відреагувати на них потрібно правильно.

Як реагувати і що робити, якщо у людини біла гарячка?

Існує поширена помилка, що при симптомах білої гарячки хворому треба дати випити невелику дозу спиртного. Так, дійсно, таким способом симптоматику можна зняти. Але при цьому через різну реакцію клітин мозку до алкоголю може виникнути занадто жорсткий дисбаланс між процесами збудження і гальмування, що в підсумку може спричинити за собою важкі наслідки, аж до інвалідності і смерті. Тому дана практика актуальна тільки в умовах, коли з якихось причин недоступна медична допомога.

Алкогольний делірій є небезпечним для життя захворюванням, при якому показана обов’язкова госпіталізація в стаціонар. Будь-яке зволікання в цій справі стрімко збільшує ризик летального результату. Так що якщо ви коли-небудь розпізнаєте у когось описані в цій статті симптоми білої гарячки, ваші дії повинні мати таку послідовність:

– дайте хворому заспокійливе (феназепам, донорміл, валокордин);

– викликайте швидку допомогу.

Ні в якому разі не намагайтеся знерухомити хворого (зв’язувати, прив’язувати до ліжка). Єдине, що ви можете зробити, – це спостерігати за людиною до приїзду медиків.

Тривалість білої гарячки, в кращому випадку, становить від 2 до 5 днів, але може тривати і 2-3 тижні, в цьому випадку можна стверджувати, що у людини є якесь супутнє захворювання (травма або інфекція), яке перешкоджає виходу зі стану гострого психозу.

В стані делірію потрібна екстрена госпіталізація до психіатричного відділення або в наркологічну клініку, де хворому проводять підтримуючу медикаментозну терапію.

Бережіть себе і будьте здорові!

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button