Главная / Здоров'я / Межа, за якою починається алкоголізм. Як розпізнати фатальну залежність

Межа, за якою починається алкоголізм. Як розпізнати фатальну залежність

Не дивлячись на доведену шкоду алкоголю, сумну статистику нещасних випадків і злочинів, скоєних під його впливом, сильну залежність, яка важко піддається лікуванню, люди продовжують жартувати над алкоголізмом, переводячи проблему в розряд дріб’язкових.

Реальність далека від веселощів. Щороку в Україні на медичний облік стає близько 100 тисяч алкоголіків, але це – абсолютна меншість людей, що мають серйозні проблеми з алкоголем. За найоптимістичнішими оцінками, їх у нашій країні в десятки разів більше, а це – масштаб національної епідемії.

Коли людина стає алкоголіком?

Оскільки вплив алкоголю на організм залежить від статі, віку, етнічної приналежності та індивідуальних психофізіологічних особливостей людини, не існує чіткої межі, що відокремлює людину, яка помірно п’є від алкоголіка. В даному питанні спосіб вживання спиртного часто виявляється більш важливим, ніж його кількість.

Зазвичай медики починають говорити про алкогольну залежність, якщо людина відчуває сильний потяг до міцних напоїв, постійно шукає привід випити (привіт п’ятничним посиденьок в барі), не може вчасно зупинитися, погано контролює поведінку, знімає абстинентний синдром новою дозою алкоголю або приймає його протягом декількох днів.

Три стадії алкоголізму

Алкоголізм вважається хронічним захворюванням, а його стадії досить швидко прогресують, погіршуючи прогноз лікування.

 • На першій стадії людині складно впоратися з бажанням випити. Неможливість «розслабитися» за чаркою спиртного викликає тривожність, дратівливість, агресію. Після вживання алкоголю настрій підвищується, критична оцінка власного стану пропадає. Людина п’є, щоб почувати себе краще, і прагне виправдати кожен новим витком пияцтва.

 • На другій стадії починає проявлятися фізична залежність від спиртного. Алкоголік втрачає контроль над кількістю вживаної випивки, ранок відчуває важке похмілля (головний біль, спрагу, нудоту, тривожність, тремор рук, слабкість). Щоб подолати абстинентний синдром, людина знову приймає алкоголь, йде в запій. Саме ця стадія характеризується розвитком перших алкогольних психозів, відомих у народі як «біла гарячка».

 • Третя стадія алкоголізму призводить до амнезії, психічних і фізичних захворювань. Бажання вживати алкоголь стає неусвідомленим і постійним. Щоб досягти стану сп’яніння, вистачає невеликої дози спиртного. Не маючи можливості задовольнити потребу в алкоголі, хворий може стати агресивним і соціально небезпечним. Найпоширеніші патології, що супроводжують алкоголіків на третій стадії – ураження печінки і шлунка, психози, слабоумство, імпотенція, епілепсія, поліневрити.

Тест для самодіагностики алкоголізму

 • Після стресу ви прагнете зняти напругу з допомогою алкоголю?
 • Останнім часом ви стали пити більше і частіше?
 • Після вечірки на ранок ви не можете згадати все, що сталося вчора?
 • Щоб позбавитися від похмілля, ви п’єте алкоголь?
 • Без алкоголю ви відчуваєте себе сумно і непевно?
 • Ви не можете веселитися, поки не вип’єте спиртного?
 • Ви відчуваєте агресію, якщо вас засуджують за пристрасть до алкоголю?
 • Ви знаходите виправдання для кожного нового прийому алкоголю?
 • У вас пропало бажання контролювати кількість випитого?
 • Ви безуспішно намагалися кинути пити?
 • У вас траплялися запої?

Якщо ви позитивно відповіли на 3 і більше питань, висока ймовірність наявності алкогольної залежності. Не намагайтеся закрити очі на цю проблему, адже звичне ставлення може зруйнувати здоров’я і соціальне життя. Якщо самостійно впоратися з хворобою не виходить, слід звернутися за допомогою до нарколога та психолога.

Натхнення: www.likar.info

 

 
comments powered by HyperComments