Земля

Чотири вулкана, які можуть вибухнути найближчим часом

Складно сказати, скільки всього вулканів на Землі, але точно відомо, що щонайменше 1500 вулканів вивергалися за останні 10 тисяч років. У середньому на планеті відбувається 50-70 вивержень в рік.

Дізнатися, коли вулкан вибухне — неможливо, але є ознаки, такі як підвищений рівень оксиду сірки і сейсмічної активності, які вказують, що виверження ймовірно в найближчому майбутньому. Отже, ці вулкани, найімовірніше, вибухнуть наступними.

Ол-Доіньо-Ленгаї, Танзанія

Вулкан, відомий як Бог гори, демонструє ознаки неминучого виверження. У червні 2016 року вчені помістили 5 датчиків навколо вершини висотою 2330 метрів. Через 8 місяців один з приладів показав тремтіння на схилах і в околицях вулкана. Швидше за все, вулкан не просто тремтить, а частини його піднімаються вгору, що означає, що виверження ймовірно в найближчому майбутньому. Це буде не просто катастрофою для місцевих сіл. Виверження Ол-Доіньо-Ленгаї може стерти з лиця Землі історичне місце в 14 км від вулкана, яке називають «танцполом» — на ньому 400 людських слідів віком 19 тисяч років.

Гекла, Ісландія

Ісландія страждає від великих вивержень кожні 3-7 років. В 2010 році через величезну хмару вулканічного попелу, викинутого з кратера вулкана Ейяф’ядлаєкюдль, порушилося повітряне сполучення над Європою. Це коштувало європейській економіці 4 млрд фунтів. Наступного разу може бути ще гірше, так як готується до виверження вулкан Гекла, відомий як «Ворота в пекло». Вулкан вивергався приблизно кожні 10 років з 1970 року — але на даний момент перебуває в сплячці з лютого 2000 року. Цей довгий період неактивності особливо тривожний, враховуючи, що зараз всередині вулкану тиск вищий, ніж під час двох минулих вивержень, і в ньому активно накопичується магма.

Катла, Ісландія

На північ від Гекли вчені спостерігають за її старшою сестрою Катлою. Останнє виверження Катли сталося 99 років тому в 1918 році. Цей період сну — найдовший з 1100-х рр. З 10 вивержень Катли, вісім відбулися в період з вересня по листопад; танення льодовиків створює необхідні умови, щоб магма прорвалася. Саме льодовиковий лід, товщина якого становить кілька сотень метрів — турбує місцевих жителів більше всього. Якщо таке відбудеться виверження, лід, що покриває вулкан розтане, і повінь в околицях буде таким сильним, що влада планує евакуювати все південне узбережжя Ісландії.

Мауна-Лоа, Гаваї

Найбільший діючий вулкан світу Мауна-Лоа став причиною занепокоєння для геологів в останні кілька років. Мауна-Лоа зазвичай вивергається регулярно. У XX столітті сталося 10 його вивержень. Але останнє виверження було в 1984 році, і подальший 33-літній період неактивності — найдовший за останні 150 років. З 2013 року Мауна-Лоа почав повільно прокидатися до життя. Прилади показують все більш часті невеликі землетруси у його схилів. Підвищений сейсмічний рух породив побоювання, і у вересні 2015 року рівень готовності до вулканічного виверження підвищили. Найсильніше виверження вулкана в минулому столітті відбулося в 1950 році і тривало 23 дні. Хоча ніхто не загинув, 376 млн куб. м лави спустилася зі схилів вулкана, досягнувши моря за 4 години і зруйнувавши село.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button