Земля

Сальмонела, стійка до антибіотиків “останньої надії”, вперше виявлена в США

Розробка антибіотиків стала одним з головних наукових проривів 20 століття. Однак з часом їх багато в чому безконтрольне використання призвело до появи нової загрози 21 століття – поширенню супербактерій, які виробляють стійкість навіть до найпотужніших препаратів “останньої інстанції” (last-resort antibiotics).

Але, що ще гірше, бактерії можуть обмінюватися вигідними для них генами з лячною швидкістю.

Сумні новини з лінії антибактеріального фронту надійшли зі Сполучених Штатів. Бактеріальний ген, який забезпечує резистентність патогенів до антибіотиків “останньої надії”, був вперше виявлений в зразку стільця, взятому у американця. До речі, жителям інших країн видихати з полегшенням рано: вже встановлено, що бактерії, які володіють цим геном, потрапили в США з Азії.

Як повідомляють в прес-релізі дослідники з Університету Північної Кароліни, ген під назвою mcr-3.1 робить невразливою сальмонелу.

Сьогодні відомо понад 2500 серотипів сальмонел, тобто мікроорганізмів одного виду, що об’єднуються загальною антигенною структурою. У США збудниками багатьох інфекційних захворювань є штами Salmonella enterica. Вони і виявилися носіями так званого гена опору.

Останній, зокрема, захищає патогени від впливу антибіотика під назвою колістин (colistin). До недавнього часу він був препаратом “останньої надії” в боротьбі з такими бактеріями.

У 2015 році ген опору був виявлений у кишкової палички, знайденої в організмах свиней і людей в Китаї.

Передача цього гена між бактеріями відбувалася дуже швидко. Стійкі до колістину мікроорганізми поширилися по всій Піднебесній, а потім почали “захоплення” інших країн. (Чому, до речі, посприяли мухи.)

“У 2015 році [наші колеги] побачили, що ген mcr-3.1 перемістився з хромосоми в плазміду, проклавши шлях передачі між організмами. Кишкова паличка і сальмонела відносяться до одного сімейства, тому, як тільки ген опиниться в плазміді, вона зможе переміщатися між бактеріями і передавати цей ген від однієї до іншої. Після того як mcr-3.1 “застрибнув” в плазміду, він поширився в 30 різних країнах, але, наскільки ми знали, не в США”, – розповідає один з провідних авторів нового дослідження професор Сіддхартха Тхакур (Siddhartha Thakur).

Його лабораторія бере участь в епідеміологічному нагляді за стійкими штамами сальмонели. В рамках моніторингу фахівці щороку аналізують геноми сальмонели і шукають нові штами, які придбали резистентність до протимікробних препаратів.

В ході чергового аналізу команда Тхакура секвенувала геноми бактерій зі сотні клінічних зразків калу, взятих у жителів південно-східної частини США в період між 2014 і 2016 роками.

В одному зі зразків вчені виявили ген mcr-3.1. Цей зразок був отриманий від людини, який раніше побував у Китаї, після чого у нього був виявлений сальмонельоз.

Сальмонелла, устойчивая к антибиотикам "последней надежды", впервые обнаружена в США
Колонії сальмонели.
Фото North Carolina State University.

Важливо відзначити, що цей самий зразок надійшов на аналіз ще в 2014 році. Це означає, що бактерія, стійка до колістину, могла за минулі роки широко поширитися по всій країні і, що ще гірше, передати ген опору ще більш небезпечній “двоюрідній сестрі” – кишковій паличці.

Наукова стаття за підсумками цієї роботи представлена в виданні Journal of Medical Microbiology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button