Земля

Чи відчувають риби біль?

Чи здатні риби відчувати больові відчуття? Це питання так само старе, як і саме вміння людини вудити рибу, але на нього ніколи не давалася певна відповідь. Відповідно до недавно проведених дослідженнь у мозку риб відсутні необхідні больові рецептори, які дають можливість відчувати біль так, як це відбувається у людей і інших живих організмів.

Так, у риб є ноціцептори, тобто чутливі нервові закінчення, які приходять в збудження при фізичному пошкодженні предметами або під час відповідних подій, відсилаючи в мозок попереджувальні сигнали. Але ці рецептори у риб діють зовсім не так, як у людей, заявляють автори дослідження.

«Навіть якби риби володіли свідомістю, немає підстав припускати, що їх здатність відчувати біль була б така ж, як у людей», – підкреслюють автори роботи, нещодавно опублікованій в журналі «Fish and Fisheries».

Група нервових закінчень, відомих як С-волоконні ноціцептори, відповідає за больові відчуття у людей. Дослідники вважають, що вони рідко зустрічаються у риб з плавниками і зовсім відсутні у акул і скатів. Інша група закінчень, а саме А-дельта ноціцептори, викликає найпростішу, рефлексивну реакцію уникнення, яка докорінно відрізняється від істинних больових відчуттів, пишуть автори.

Однак критики заявляють, що дослідники ігнорують ряд інших робіт, які суперечать їх відкриттям.
Так, у 2003 році рибам в губи вводили бджолину отруту або кислий розчин. Реакція риб була миттєвою – вони починали тертися губами об бічні стінки або дно свого резервуара, перевалюватися з боку на бік і дихати з такою частотою, яка спостерігається тільки при плаванні на великій швидкості.

А дослідження від 2009 року виявило, що після болісної події риби демонструють оборонну поведінку або реакцію уникнення, а це свідчить про те, що організм зазнав біль і запам’ятав її. «Існує цілий ряд досліджень, які, на нашу думку, представляють докази того, що риби все ж відчувають біль, і така думка залишиться при нас», – підкреслив голова британського Королівського товариства захисту тварин від жорстокого поводження.

Суперечки про те, чи відчувають риби больові відчуття, посіяли насіння розбрату між любителями рибної ловлі, чи тими, хто займається http://agroden.ru/, та борцями за права тварин, але один з авторів останнього дослідження вважає, що дебати, які викликають чвари, не мають під собою підстав.

«Я вважаю, що благополуччя риб – дуже важливий аспект, але мені також здається, що рибна ловля і наука не менш важливі, – каже Роберт Арлінгхаус з Інституту прісноводної екології та внутрішнього рибальства, Берлін, Німеччина. – Питання болю, а також чи відчувають її риби, оточує ціла низка конфліктних моментів, і рибалки часто сприймаються як жорстокі садисти. Це непотрібний соціальний конфлікт ».

Натхнення: http://facepla.net/


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button