Здоров'я

Депресія ламає біологічний годинник на генному рівні

Вчені виявили перший прямий доказ того, що депресія змінює циркадні (день-ніч) ритми в мозку людей.

Іншими словами, за даними дослідників з Мічиганського університету, порушується природний біологічний ритм, синхронізований з добовим циклом, якому підпорядковується життєдіяльність нашого організму.

Відкриття було зроблено шляхом опрацювання багатьох даних, отриманих в результаті дослідження мозку десятків людей з депресією і без неї. Результати даного дослідження вкрай важливі, оскільки можуть допомогти знайти методики лікування депресії, від якої страждають більше 350 мільйонів чоловік по всьому світу.

Кожна клітина в нашому організмі працює по 24-годинному циклу, який вимірюється переходом від світлого часу доби до темного і навпаки. Цей механізм виробився в глибоку давнину, і мозок у ньому діє як хронометрист, синхронізуючи клітинний «годинник» зі зовнішнім світом. Завдяки циркадним ритмам, мозок здатен керувати бажаннями, сном, настроєм і багатьма іншими речами, з яких по-суті і складається наше життя.

Дослідники використовували картину експресії циркадних генів, щоб спробувати передбачити час смерті кожної людини в дослідженні (внутрішнє коло), а потім порівняли його з реальним часом смерті (зовнішній круг). У людей без депресії картина була дружня і передбачуваною (ліворуч). У людей з депресією (праворуч) біологічний годинник виявився несинхронізованний з реальним часом доби

Так, в ході дослідження вчені вивчили 12 000 генних транскриптів з шести регіонів мозку 55 людей без депресії. Це дало грунтовні знання про те, як змінюється активність певних генів протягом дня. Однак у 34 людей з депресією спостерігалася зовсім інша картина активності генів: все виглядало так, начебто був інший час доби, хоча насправді було не так. Вчені описали цей дивовижний факт просто: таке відчуття, ніби людина за сусіднім столом насправді живе в іншому часовому поясі.

Нове дослідження показує, що біологічний годинник у людей з депресією працює неправильно, причому навіть на рівні активності відповідних генів у клітинах мозку. Це перший прямий доказ того, що депресія призводить до порушення циркадних ритмів і руйнування звичайного добового циклу. У людей з депресією можуть спостерігатися неправильні малюнки експресії циркадних генів, аж до того, що картина «ніч» спостерігалася вдень і навпаки. Можливо, саме це і є однією з основних причин негативних симптомів депресивного стану.

Крім того, дане дослідження дозволило виявити кілька інших дуже корисних закономірностей. Наприклад тепер вчені знають, як за допомогою біологічних годин дізнатися точний час смерті людини, що буде корисно для криміналістів.

Відкриття вчених з Мічиганського університету дозволить розробити точні тести, що дозволяють виявити перші ознаки депресії. Крім того, їх робота може дати нові засоби боротьби з цією недугою, яка стає однією з основних проблем сучасного суспільства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button