Технології

Дерево зробили прозорим як скло, але легшим і міцнішим

Американські вчені знайшли спосіб зробити деревину прозорою. Дослідники сподіваються, що такий міцний і легкий матеріал зможе замінити скло.

 

Прозора деревина – ідея, над якою вчені працюють вже довгий час. Дизайнери розглядають цей матеріал як заміну скла у вікнах, тому що дерево міцніше – воно не розіб’ється від м’яч, який в нього потрапить. І хоча прозора деревина вже існує, вона не використовується – головним чином тому, що процес її виготовлення дуже дорогий.

В існуючому методі отримання прозорої деревини використовуються спеціальні хімічні речовини для видалення лігніну. Цей процес займає багато часу, генерує багато рідких відходів, а матеріал, що утворюється в результаті досить крихкий. У новому дослідженні вчені знайшли спосіб зробити деревину прозорою, не витягуючи з неї весь лігнін.

Для цього автори видалили частину молекул лігніну, які відповідають за непрозорість деревини. Спочатку вчені нанесли перекис водню на поверхню матеріалу, а потім піддали оброблену деревину впливу ультрафіолету. Потім зразок замочували в етанолі, щоб очистити його від продуктів окислення. Після цього автори заповнили пори прозорого дерева епоксидною смолою, щоб зробити його гладким.

Отримана деревина виявилася в 50 разів міцніше матеріалу, виготовленого використаним раніше методом. Крім того, вона показала хороші оптичні властивості – пропускання видимого світла у матеріалу виявилося на рівні 90%. Дослідники також виявили, що деревина міцніше, легше скла і володіє кращими теплоізоляційними властивостями. Дослідники припускають, що матеріал можна було б використовувати для заміни віконного скла і для покриття дахів. Автори відзначають, що така деревина теоретично може бути використана для створення повністю прозорого будинку, оскільки його можна використовувати і в несучих конструкціях.

Робота опублікована в журналі Science Advances.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button