Всесвіт

Дивний космічний вибух виявився ще більш незвичайним, ніж думали вчені (фото)

Астрономи стали свідками рідкісного явища — швидкого синього оптичного перехідного процесу. Тепер вони вивчили його більш детально. Дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Дивний космічний вибух, який здивував вчених в 2018 році, виявився ще більш дивним, ніж вважалося. Йдеться про перший зареєстрованому вибуху зі швидким синім оптичним перехідним процесом (англ. fast blue optical transient, FBOT). Офіційно він відомий як AT2018cow; через приставки «cow» його прозвали «корова». Новий аналіз поляризованого світла феномена показав, що це найбільш асиметричний вибух, який коли-небудь спостерігався астрономами. Замість типової сфери, у нього приплюснута, млинцевоподібна форма. Розмір FBOT дорівнює діаметру всієї Сонячної системи, а сам вибух стався на відстані 180 млн світлових років від Землі.

Аналіз поляризації допоміг вченим визначити дивну форму AT2018cow. Світло цього вибуху виміряли за допомогою Ліверпульського телескопа, діаметр головного дзеркала якого становить всього 2 м. Астрономи використовували дані для створення 3D-моделі вибуху. А поляризація допомогла їм реконструювати FBOT таким чином, як ніби його спостерігали за допомогою величезного телескопа. Так вони зрозуміли, що його форма була плоскою, а не сферичної.

16 червня 2018 року космічний вибух дивної форми під назвою «корова» спалахнув в сузір’ї Геркулеса на відстані близько 200 млн світлових років. Вчені дотепер не впевнені, що стало причиною вибуху. Зображення надано Рафаеллою Маргутті / Північно-Західний університет

З моменту відкриття AT2018cow в 2018 році астрономи спостерігали тільки чотири інших подібних перехідних процеси. В результаті, дуже мало відомо про те, що з себе представляють такі вибухи або що їх викликає. Але ясно одне: вони не поводяться як типові наднові, найбільш поширений тип космічного вибуху.

«FBOT дійсно яскраві! Найяскравіше деяких наднових, але з’являються раптово, а потім їх яскравість падає. На відміну від звичайних наднових, ми не спостерігаємо радіоактивних елементів, що забезпечують яскравість, тому енергія повинна надходити звідкись ще», — укладають вчені.

Особливо вчених зацікавив сильний сплеск поляризації. В першу ніч спостережень в 2018 році вона склала 7%. У разі наднових астрономи раніше не спостерігали такого високого рівня поляризації або поляризації, яка розвивалася так швидко.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button