Екологія

До 2300 року рівень океану підніметься на 16 метрів

Як вважають вчені, викликане глобальним потеплінням танення льодовиків призведе до зростання рівня Світового океану майже на півтора метра (8 футів) вже до кінця цього століття. Якщо цей процес не зупинити, то далі буде ще веселіше.

Рівень океану потихеньку підростає весь час, протягом якого за ним ведеться точне спостереження — з кінця XX століття. З початку XXI століття процес прискорився — океан за 18 років став глибше приблизно на 6 сантиметрів. Це небагато, але мешканці коралових атолів Тихого океану вже занепокоїлися — їх земля піднімається над водою дуже невисоко і подальше зростання рівня поставить під загрозу існування декількох країн Мікронезії і Полінезії, разом з народами, що населяють їх.

За прийнятим на сьогодні помірними оцінками, зростання рівня океану до кінця цього століття буде лежати в діапазоні 0.4-0.8 метра до кінця століття, 0.9-1.8 — до 2150 року і 2-4.5 метра — до 2300 року.

Тепер вчені з Ратгерського університету стверджують, що процес може пройти значно швидше.

Не кажучи вже про ризики для прибережних екосистем, такий значний підйом рівня океану загрожує приблизно одинадцяти відсоткам сьогоднішнього населення Землі. Справа вже не обійдеться одними атоллами — серйозні зміни чекають карти Європи, Азії і обох Америк.

Стаття з прогнозами вчених опублікована в Annual Review of Environment and Resources.

Кнопка «Наверх»