Екологія

Євросоюз визнав газ і атом чистою енергією

Єврокомісія затвердила класифікацію чистих джерел енергії, до якої включила атомну і газову енергетику.

Image by Markus Distelrath from Pixabay

На тлі енергетичної кризи і ренесансу вугілля ЄС розсудив, що АЕС і газові станції не завадять, а допоможуть Європі перейти від брудного викопного минулого у зелене майбутнє і обнулити викиди парникових газів до 2050 року, передає bbc.com.

У найближчі півроку новий норматив з великою ймовірністю вступить в силу. Правда, із застереженнями, що це тимчасове рішення, і у «зеленому» майбутньому ні газової, ні ядерної енергетики не буде.

Відмова визнати газ і атом зеленими серйозно ускладнила б отримання дозволів на будівництво нових атомних і газових електростанцій і збільшила вартість залучення фінансування під ці проекти.

І природний газ, і ядерне паливо – викопні, брудні і далеко не поновлювані джерела енергії.

Газ є джерелом викидів і при видобутку, і при транспортуванні, і при спалюванні. Відходи АЕС токсичні. Хоча, звичайно, газ чистіше вугілля, а ядерні реактори не коптять зовсім.

І все ж відмовитися від них політично неможливо. З кількох причин.

По-перше, в світі вирує енергетична криза, і особливо вона відчувається у Європі, яка закуповує третину всього споживаного газу у Росії, а у цілому на три чверті залежить від імпорту палива. Населення і бізнес в ЄС незадоволені різким зростанням цін, і все частіше звучать вимоги призупинити дорогу зелену перебудову.

Ціни на газ в Європі у кінці минулого року досягли позамежних висот, а вугілля повернулося в моду, причому не тільки у Старому Світі. Його спалювання на електростанціях по всьому світу досягло рекордних показників у 2021 році і залишиться на них ще щонайменше пару років.

Поки поновлювані джерела енергії у достатній кількості і промисловому масштабі недоступні, тимчасово доведеться визнати, що газ і атом корисніше для природи і клімату, ніж більш брудні альтернативи на зразок вугілля, визнав ЄС.

Країнам Євросоюзу буде дозволено експлуатувати існуючі АЕС до тих пір, поки вони забезпечують захоронення токсичних відходів без шкоди для навколишнього середовища. А нові станції будуть вважатися чистими джерелами енергії, якщо їх будівництво схвалено до 2045 року.

З газовими електростанціями складніше. Нові потраплять під категорію зелених, тільки якщо їх викиди ніколи не перевищать 100 грамів вуглекислого газу на кіловат-годину. Це дуже мало, але ЄС допустив і будівництво більш стандартних станцій з викидами у 270 грамів на кВт/год – правда, тільки до 2030 року і тільки у тому випадку, якщо вони замінюють потужності вугільних електростанцій, які виводяться з ладу, а не вводять нові.

Проект підтримала більшість членів ЄС, насамперед країни Східної Європи, які залежать від вугілля і для яких газ відкриває самий прямий шлях до скорочення викидів. А також Нідерланди і Франція.

АЕС на 70% покривають потреби Франції в електроенергії. Президент Еммануель Макрон після обрання обіцяв скоротити цю частку до 50% і вимкнути півтора десятка реакторів, проте передумав. Цієї весни на нього чекають вибори, на яких суперники як один підтримують ядерну енергетику. Тепер Макрон обіцяє вкласти в галузь 1 млрд євро до кінця десятиліття.

Його позиція позначиться і на загальноєвропейській – Франція тільки що прийняла на півроку перехідний статус голови ЄС.

Серед противників головний – Німеччина, найбільш населена і багата країна Євросоюзу і центр європейської промисловості.

Німеччина вирішила відмовитися від ядерної енергетики 10 років тому після аварії на японській Фукусімі. Днями вона вимкнула три АЕС, а решта три будуть виведені з експлуатації протягом року.

Однак німці визнали, що їхня думка у цьому питанні не визначальна в Європі. І не збираються сперечатися із запропонованою ЄС класифікацією відтінків зеленої енергетики.

Натомість сусідня Австрія налаштована рішуче. Вона готова судитися, пригрозила міністр у справах енергетики і клімату Леонора Гевесслер. На думку міністра від Партії зелених, Єврокомісії самій соромно за присвоєння зеленого статусу газу і атому і тому проект був опублікований без зайвого шуму у відпускний сезон, під самий Новий Рік.

“За однією датою публікації видно, що вони самі не впевнені у правильності свого рішення, – написала Гевесслер. – Ми вивчимо проект і вже запросили юридичний висновок. Якщо він набуде чинності в такому вигляді, ми будемо судитися, тому що атомна енергія небезпечна і не є вирішенням проблеми зміни клімату”.

Суд – єдине, що залишається противникам зеленої класифікації атомної енергетики та природного газу. Проект вже не виноситимуть на публічну консультацію, і все йде до того, що класифікація автоматично набуде чинності до середини 2022 року.

Єврокомісія планує схвалити нормативний акт у січні після фінальної консультації з експертами, після чого відправить його на розгляд владі 27 країн ЄС і депутатам Європарламенту.

Їм відведено до пів року на організацію вето, проте вже зараз ясно, що його не буде.

ЄС насамперед взявся класифікувати відтінки зеленого в галузях, які відповідальні за левову частку викидів парникових газів. Тобто в енергетиці, промисловості та транспорті, а також у лісовому та житлово-комунальному господарствах.

Іншим займуться пізніше.

“Класифікація не зобов’язує інвестувати тільки у “зелені” галузі і не вводить ніяких обов’язкових екологічних вимог до компаній і фінансових продуктів – інвестори вільні самі вирішувати, у що вкладати гроші, – пояснює нові правила Єврокомісія. – Однак ми очікуємо, що з часом ця класифікація стане провідником і каталізатором зеленої перебудови економіки”.

В результаті поділу на таксономічні категорії ЄС визнає чистою і кліматично обґрунтованою тільки ту діяльність, яка відповідають двом критеріям. З одного боку, сприяє досягненню хоча б однієї з європейських кліматичних цілей. А з іншого, не становить серйозної загрози ні для однієї з них.

Природний газ якраз відповідає першій вимозі, оскільки в найближчі роки саме газ є єдиною доступною альтернативою брудному вугіллю в енергетиці і промисловості. А щоб він вписався ще й у другий критерій і не порушував його після досягнення вуглецевої нейтральності у 2050 році, ЄС і вводить тимчасові обмеження – будівництво нових станцій тільки до 2030 року.

З атомною енергетикою все ще більш заплутано.

Її прихильники радіють, тому що зелений статус газу у документі чітко названий “перехідним”, тоді як атом уникнув такого епітета. При цьому чітко визначені терміни дії зеленої марки для АЕС, що надає їй не постійний, а скоріше перехідний статус, ділиться сумнівами Девід Хесс з всесвітньої ядерної асоціації WNA, об’єднуючої компанії галузі.

Але шанси у АЕС закріпитися у зеленому майбутньому є, в тому чи іншому вигляді. Не тільки французький президент Макрон, але і його британські сусіди, що залишили ЄС, захоплені ідеєю міні-реакторів.

Вони сподіваються вирішити проблему дорожнечі і нескінченності будівництва традиційних АЕС, яке займає десятиліття і вимагає багатомільярдних інвестицій. Великобританія, наприклад, у жовтні затвердила стратегію обнулення викидів, у якій відклала на розробку міні-реакторів 120 млн фунтів.

І в цілому Захід визнає, що без ядерної енергетики перехід від викопної енергетики до відновлюваних джерел енергії неможливий. У своєму останньому звіті Міжнародне енергетичне агентство (IEA) називає атомні станції і міні-реактори однією з чотирьох ключових заходів, покликаних швидко і дешево перебудувати енергетику таким чином, щоб утримати підвищення температури на планеті у рамках півтора градусів, передбачених Паризькою угодою.

Натхнення: ecotown.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button