Людина

Дослідження показало, чи є у атеїстів «моральний компас»

Американський вчений вирішив зрозуміти, на чому заснований стереотип про атеїстів як аморальних людей, і дізнатися, чим їх моральні цінності відрізняються від таких у віруючих.

Існує популярний стереотип, згідно з яким атеїсти ненадійні і не мають так званого морального компаса – тобто здатності сприймати справжнє добро. Але наскільки правдивий цей міф? Як зазначає Томас Штоль з Іллінойського університету, автор нового дослідження, за останні 40 років в США спостерігається різке поліпшення ставлення до більшості расових і релігійних меншин, чого не можна сказати про ставлення до атеїстів.

Так, згідно з недавнім опитуванням, американці менш позитивно ставляться до атеїстів (і мусульман), ніж до будь-якої іншої релігійної групи. У той час як 93-96 відсотків жителів Сполучених Штатів повідомили про готовність проголосувати за кандидата в президенти, який буде афроамериканцем, католиком чи євреєм, лише 60 відсотків опитаних хотіли віддати свій голос потенційному лідеру країни – атеїсту.

Дослідження того, чому ж люди проявляють таку антипатію до невіруючих, почалися відносно недавно: і, як показали результати, в основі упередження лежить недовіра. Згідно з тими ж опитуваннями, 44% американців вважають, що віра в Бога необхідна для моральності. І нелюбов до тих, хто заперечує вищу силу, схоже, виникає з двох взаємопов’язаних, але різних побоювань.

По-перше, людей турбує, що атеїсти не поділяють їх моральних норм і цінностей: фактично вони формують соціальну групу, яку громадяни США вважають найменш відповідною їх бачення країни. По-друге, навіть якби невіруючі мали загальне уявлення про добро і зло, люди все одно думають, що вони будуть поводитися аморально, оскільки не вірять у всевидючого і контролюючого Бога. Що дивно, подібним упередженням схильні не тільки релігійні жителі США. Недавні дослідження показали, що негативні стереотипи про атеїстів як аморальних людей зустрічаються в 11 з 13 вивчених країн – і часом це невтішну думку поділяють самі ж невіруючі.

Метою Томаса Штолямбуло вивчити, якою мірою атеїсти згодні з різними загальноприйнятими цінностями, чи знаходять вони їх важливими й наскільки їхні моральні принципи відповідають поглядам віруючих – або ж відрізняються від них. Вчений провів два опитування серед 429 атеїстів і віруючих США (християн, мусульман та євреїв) на платформі Amazon Mechanical Turk, а також два більших опитування за участю 4193 невіруючих і теїстів зі Сполучених Штатів (переважно релігійної країни) і Швеції (переважно нерелігійної країни). Серед іншого аморальність вимірювали за Шкалою макіавеллізму особистості: учасникам пропонували зважити такі твердження, як «Я готовий бути неетичним, якщо вважаю, що це допоможе мені досягти успіху», за п’ятибальною шкалою. Результати опубліковані в журналі PLOS One.

Дослідження показало, що віруючі більше, ніж невіруючі, схильні поділяти моральні цінності, що сприяють згуртуванню групи (прояв поваги до авторитету і так далі). Водночас атеїсти з більшою ймовірністю будуть судити про моральність вчинку виходячи з його наслідків. Однак, незалежно від того, вірили опитані в Бога чи ні, вони в рівній мірі дотримувалися цінностей, пов’язаних із захистом вразливих або слабких людей, з боротьбою проти гноблення особистості. Також у всіх виявили схильність до епістемічної раціональності: тобто учасники довіряли твердженнями, заснованим на доказах, а не навпаки.

«Не виключено, що негативний стереотип про атеїстів як аморальних людей почасти пояснюється тим фактом, що вони менш схильні, ніж релігійні, розглядати повагу до авторитету, внутрішньогрупову лояльність і святість як такі, що ставлення до моральності. Вони більш схильні виносити моральні судження про шкоду на основі консеквенціалізму в кожному конкретному випадку », – зазначив Штоль.

Таким чином, додає вчений, у атеїстів є моральний компас, але відкалібрований він трохи інакше, ніж той, який використовують віруючі.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button